| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Inflacja nadal w centrum zainteresowania

Inflacja nadal w centrum zainteresowania

Wczorajsze notowania eurodolara dobitnie świadczą o tym, że kurs głównej pary walutowej jest bardzo wrażliwy na informacje, napływające ze strefy euro i dotyczące przyszłości polityki pieniężnej w tym regionie. Nawet eskalacja wydarzeń na Bliskim Wschodzie nie wpływa na umocnienie dolara względem euro.

Kurs EUR/USD wciąż utrzymuje się w szerokiej konsolidacji 1,3470-1,3750. Wczorajsze wypowiedzi członków ECB na temat gotowości do walki z inflacją poprzez ewentualne podnoszenie stóp procentowych umocniły euro wobec dolara o blisko 1,3 proc. Ruch ten kontynuowany był również dziś we wczesnych godzinach porannych. Na początku handlu w Europie notowania eurodolara oscylowały wokół poziomu 1,3730. Przełamanie jednego z ograniczeń konsolidacji stanowiłoby silny sygnał, przemawiający za zajęciem odpowiedniej pozycji. W trakcie dzisiejszej sesji kurs EUR/USD może testować górną bandę przedziału wahań, czyli poziom 1,3750. W przypadku przełamania tego ograniczenia kolejny ważny opór będzie stanowić dopiero szczyt z początku lutego, czyli 1,3850.

Trwające zawirowania na Bliskim Wschodzie w coraz większym stopniu niepokoją inwestorów, w związku z zagrożeniem wystąpienia szoku naftowego. Ciąg dalszy zwyżek cen ropy naftowej hamowałby postępujące ożywienie w globalnej gospodarce, zwiększając jednocześnie presję inflacyjną. Wzrost cen, powodowany przez czynniki kosztowe, utrudnia władzom monetarnym skuteczną walkę z inflacją.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

Czynnikiem, który w ostatnim czasie w największym stopniu wpływa na kurs złotego, jest zbliżająca się decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Jeszcze do niedawna, w szczególności po ostatnich danych na temat wzrostu inflacji, dość powszechnie oczekiwano podwyżki stóp procentowych. Jednak ostatnie „gołębie” wypowiedzi członków RPP istotnie ograniczyły prawdopodobieństwo podniesienia kosztu pieniądza, co z kolei negatywnie wpłynęło na wartość złotego.

Polecamy serwis: Inwestycje

W trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej notowania EUR/PLN po raz kolejny przetestowały poziom 3,9750 i także tym razem próba pokonania tego oporu skończyła się porażką. Początek dzisiejszych notowań w Europie na rynku złotego przebiegał pod znakiem lekkiego odrabiania ostatnich strat. Kurs EUR/PLN spadł w okolice 3,9550.

O godzinie 10.00 opublikowane zostały istotne dane z krajowej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła jedynie o 5,8 proc. r/r, natomiast oczekiwano zwyżki o 8,7 proc. r/r. Z kolei stopa bezrobocia zwiększyła się w zeszłym miesiącu do 13 proc., podczas kiedy oczekiwano 12,9 proc. Spadek dynamiki sprzedaży detalicznej, oznaczający słabszy popyt konsumpcji, może stanowić kolejny argument, przemawiający za brakiem podwyżki stóp procentowych podczas najbliższego posiedzenia RPP. Złoty nie zareagował istotnie na dzisiejszą publikację. Najprawdopodobniej notowania EUR/PLN utrzymają się dziś w szerokiej konsolidacji 3,9300- 3,9750.

Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK