| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > W Eurolandzie rośnie inflacyjna spirala

W Eurolandzie rośnie inflacyjna spirala

Słowa Yvesa Merscha wsparły euro. Członek Europejskiego Banku Centralnego powiedział dzisiaj, że gdyby ECB zaostrzył swoją politykę podczas posiedzenia, które ma się odbyć 3 marca, nie byłby zaskoczony. Przyznał on, że inflacja rośnie, stając się coraz większym problemem i powodując wzrost wartości euro.

Mimo że Muammar Kadafi jeszcze się nie poddał, co prawdopodobnie jest kwestią kilku dni, reakcja rynku mogła zaskoczyć inwestorów. Ciekawie zachowywał się dzisiaj kurs EUR/CHF – słowa Merscha z ECB sprawiły, że szwajcarska waluta straciła dzisiaj nieco w stosunku do euro i wygląda na to, że rozpoczynamy korekcyjny ruch całego spadku od 14 lutego, z okolic 1,32. To wszystko przekłada się na zachowanie złotego, który w ostatnich godzinach odrabiał straty, poniesione rano. Po południu, o godz. 16.25, euro było warte 3,9540 zł, dolar 2,8890 zł, a frank 3,0730 zł. Nasza waluta najbardziej zyskała w stosunku do dolara, a najmniej – do euro, co jest oczywiste, jeżeli uwzględnimy zachowanie kursu EUR/USD, a w zasadzie powrót w okolice 1,37. Wprawdzie dzisiaj rano Adam Glapiński z RPP twierdził, że raczej nie poprze wniosku o podwyżkę stóp w marcu, ale ten temat nie jest jeszcze przesądzony. Wydaje się, że dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zaplanowane na 1-2 marca br., będzie dość burzliwe, a sama podwyżka mogłaby przejść minimalną przewagą głosów. Niewykluczone jest, że złoty zacznie „asekurancko” umacniać się na kilka dni przed tą potencjalną decyzją.

Przeczytaj również: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w styczniu 2011?

Dzisiaj po południu na rynek napłynął odczyt instytutu Conference Board. Po korekcie w styczniu indeks zaufania konsumentów wzrósł w lutym aż do 70,4 pkt. z 64,8 pkt. To znacznie więcej niż wynosiła oficjalna prognoza, zakładająca 65 pkt. Takie dane korespondują z tezą, że konsumenci zauważają poprawę sytuacji na rynku pracy i mogą być bardziej skłonni do zwiększania wydatków w najbliższych miesiącach. Wymowa tego odczytu w dłuższym okresie jest wyraźnie pro-dolarowa. W krótkim horyzoncie te dane stanowią jednak dobry motor do odreagowania giełd, spadku globalnego ryzyka i tym samym przedłużenia ruchów na walutach z ostatnich godzin.

Polecamy serwis: Inwestycje

Po dzisiejszej sesji warto zastanowić się nad perspektywą dla tego rynku na najbliższe dni. Jeżeli rynek jest nastawiony coraz bardziej „jastrzębio” do euro, nie można wykluczyć scenariusza, w którym do 3 marca, na kiedy zaplanowane jest posiedzenie ECB, notowania naruszają szczyt z 2 lutego – 1,3860 i zaatakują okolice 1,40-1,42, zwłaszcza że dzisiejsza świeca na dziennym wykresie wygląda dość „byczo”, a dodatkowo notowania odbiły się od widocznej linii trendu, usytuowanej na 1,3530. W krótkim okresie najpewniej pojawią się trudności z wyjściem powyżej wczorajszych „maksów” na 1,3717. Mocnym wsparciem w krótkim okresie będzie strefa 1,3630-1,3650. Najpewniej rynek zareaguje jeszcze na wydarzenia w Libii.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku z obawami, dotyczącymi wydarzeń w Libii, wspólna waluta praktycznie zdołała odrobić straty, poniesione rano.
W związku z obawami, dotyczącymi wydarzeń w Libii, wspólna waluta praktycznie zdołała odrobić straty, poniesione rano.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK