| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dziś poznamy opinie ważnych bankierów

Dziś poznamy opinie ważnych bankierów

Wczorajsza poprawa w notowaniach dolara okazała się nieznaczna. Eurodolar nie umocnił się nawet na tyle, żeby przetestować kluczowe wsparcie na poziomie 1,3758 i powrócił powyżej 1,38. Gdyby nie wieści, które napłynęły z Egiptu, amerykańska waluta mogłaby znaleźć się w jeszcze większych tarapatach.

Starcia w Kairze, w których znów są ranni, to nie jest dobra informacja dla rynków, które chciałyby udanego i pokojowego przekazania władzy w tym kraju przez urzędującego prezydenta. Biorąc jednak pod uwagę „atmosferę ulicy”, wątpliwym wydaje się być termin wrześniowy, który ogłosił Hosni Mubarak przed dwoma dniami. Niemniej wyraźna reakcja rynków pojawiłaby się dopiero w sytuacji, kiedy Mubarak ustąpiłby nagle ze stanowiska, a sukcesja władzy na obecnego wiceprezydenta Sulejmana nie byłaby pewna. Dopóki tak się nie stanie, nie należy liczyć na to, że sprawa egipska będzie znacząco oddziaływać na notowania. Zwłaszcza, że nie ma jeszcze mocnych sygnałów, jakoby rewolta miała rozlewać się na kolejne kraje.

Dzisiaj kluczowym wydarzeniem będą wystąpienia dwóch czołowych bankierów – o godz. 14.30 szefa ECB i 4 godziny później szefa FED. Teoretycznie można spodziewać się, że J.C.Trichet wesprze euro, a Ben Bernanke osłabi dolara. Problem tkwi jednak w „niuansach” i ich interpretacji – także trzeba być przygotowanym na różne scenariusze

Złoty odrobił wieczorem część strat. Nie udało mu się jednak trwale wrócić poniżej 3,90 zł za euro i 2,82 zł za dolara. Mocniej spadł tylko frank, który dzisiaj rano zszedł poniżej 3,00 zł, głównie za sprawą wyraźnego ruchu w górę na EUR/CHF – powyżej 1,30. Wydaje się jednak, że perspektywa dalszego umocnienia złotego w najbliższych dniach będzie ograniczona, gdyż brakuje jednoznacznych, pozytywnych czynników z kraju, a sytuacja wokół krajów PIIGS może już wkrótce ponownie stanowić istotniejsze obciążenie dla wspólnej waluty.

Dowiedz się także: Dlaczego nastąpiło umocnienie eurodolara?

Nadal utrzymujemy się powyżej wzrostowej linii trendu, poprowadzonej na wykresie dziennym od dołka z 12 stycznia. Widać, że może ona stać się kluczowym czynnikiem w tym impulsie. W takim układzie notowania nie powinny dzisiaj spaść poniżej 3,8900-3,8950, a po południu możemy kierować się nawet w stronę 3,91-3,92, i to niezależnie od sytuacji na EUR/USD.

To czy dzisiaj kurs USD/PLN ponownie przetestuje poziom 2,80, będzie zależeć od zachowania się EUR/USD. Konieczny byłby w ty przypadku zdecydowany ruch powyżej 1,39. Tak czy inaczej test 2,80 nie trwałby długo. Na dziennym wykresie widać budujące się, pozytywne dywergencje na wskaźnikach, co daje szanse na pojawienie się początków formacji „2B” na kursie bazowym w kolejnych dniach. Do tego wystarczyłby trwalszy wzrost powyżej 2,83 i dalej 2,85. Na razie ważne wsparcie stanowi rejon 2,82.

Polecamy serwis: Inwestycje

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czwartek zaplanowano wystąpienia szefa ECB i szefa FED.
Na czwartek zaplanowano wystąpienia szefa ECB i szefa FED.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK