| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe podniesione

Stopy procentowe podniesione

Ze względu na to, że środa rozpoczęła się w duchu oczekiwań na podniesienie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, kurs EUR/PLN podlegał zwiększonym wahaniom. W pierwszej połowie dnia zaliczył lekką zwyżkę, co należy wiązać z bliskością istotnego wsparcia na poziomie 3,8550, które znajduje się w dolnym ograniczeniu długoterminowego kanału spadkowego.

Notowania wyżej wymienionej pary walutowej znalazły się w rejonie 3,8900. Następnie nastąpiło odreagowanie i spadek w okolice z otwarcia sesji. Zniżkę EUR/PLN wsparła wspomniana decyzja Rady Polityki Pieniężnej – RPP zdecydowała się, zgodnie z oczekiwaniami, na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb.

Publikacja komunikatu do decyzji wywołała jednak ponowną zwyżkę wartości euro w okolice 3,8900 zł. Po podniesieniu stóp inwestorzy oczekiwali najprawdopodobniej wyraźnej sugestii, wskazującej na możliwe podwyżki w kolejnych miesiącach. Tego typu informacja nie została jednak zawarta. W komunikacie stwierdzono, iż stopy zostały podniesione, by ograniczyć ryzyko utrzymania się inflacji powyżej celu w średnim terminie. RPP oczekuje, iż inflacja w kolejnych miesiącach może pozostawać na wysokim poziomie za sprawą wzrostu cen żywności oraz paliw, a także podniesienia większości stawek VAT. Na wzrost presji inflacyjnej będzie miał również wpływ przyspieszający wzrost gospodarczy, poprawa sytuacji na rynku pracy i związane z nią zwiększenie się presji płacowej.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Kolejne minuty po publikacji komunikatu przyniosły ponowne, lekkie odreagowanie kursu EUR/PLN w dół. Nastąpiło ono miejsce po wypowiedzi prezesa NBP, M. Belki, który stwierdził, iż dzisiejsza decyzja nie miała charakteru jednorazowego dostosowania, a w razie potrzeby Rada będzie podejmować konieczne działania.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dzisiaj eurodolar systematycznie zwyżkował, dochodząc pod wartość 1,3540, do poziomu nie obserwowanego od listopada ubiegłego roku. Kurs w dalszym ciągu zmaga się z oporem na poziomie 1,3500. Z USA napłynęły dziś mieszane dane z rynku nieruchomości. W grudniu liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych wyniosła 529 tys. i była mniejsza od oczekiwanych 550 tys. Natomiast liczba pozwoleń na budowę wzrosła w ubiegłym miesiącu do 635 tys., przy prognozie sięgającej 560 tys.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W komunikacie RPP nie było sugestii, dotyczących ewentualnych podwyżek stóp procentowych w przyszłości.
W komunikacie RPP nie było sugestii, dotyczących ewentualnych podwyżek stóp procentowych w przyszłości.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK