| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Wyniki notowań EUR/PLN nadal słabe

Wyniki notowań EUR/PLN nadal słabe

Para EUR/PLN rozpoczęła dzisiejszy dzień z niskimi notowaniami w rejonie 3,8600. Jej kurs trzyma się blisko dolnego ograniczenia szerokiego kanału spadkowego, który można zaobserwować na dziennym wykresie już od kwietnia ur. To na tym poziomie znajduje się istotne wsparcie.

Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jutro natomiast poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki kosztu pieniądza o 25 pb, czyli podniesienia głównej stopy referencyjnej do 3,75 proc. Byłaby to już druga podwyżka w regionie, po tym jak w listopadzie na ten krok zdecydowały się Węgry. Stopy wzrosły tam wtedy o 50 pb. Styczniowe posiedzenie węgierskich władz monetarnych będzie miało miejsce w przyszły poniedziałek.

Dziś rano na rynek napłynęła informacja o planowanej przez polski rząd, nowej emisji euroobligacji denominowanych we franku lub jenie – według Ministerstwa Finansów miałaby ona odbyć się w I połowie 2011 r. Natomiast w ubiegłym tygodniu Polska z sukcesem uplasowała na rynku 10-letnie euroobligacje o łącznej wartości 1 mld euro.

Ministerstwo poinformowało dzisiaj, iż w obecnym momencie wprowadzenie w naszym kraju wspólnej waluty nie jest sprawą priorytetową, podobnie jak priorytetem Eurolandu nie jest teraz przyjmowanie nowych członków. Zdaniem MF obecny kryzys w strefie euro zachęca do inwestycji w Polsce. Według prognoz Ministerstwa wzrost gospodarczy w naszym kraju w IV kw. wyniósł 4,3 – 4,4 proc. r/r, a w całym 2010 r. - 3,8 proc.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Wczorajsza, umiarkowana zniżka w notowaniach eurodolara zatrzymana została przez poziom 1,3250. Dziś, w czasie sesji azjatyckiej, nastąpiło odbicie kursu EUR/USD, który kontynuował wzrosty w pierwszych godzinach handlu w Europie. Dynamiczna zwyżka eurodolara najprawdopodobniej zaowocuje ponownym przetestowaniem oporu na poziomie 1,3450. Jednak perspektywa pokonania tego ograniczenia nie musi być już tak bliska.

Polecamy serwis: Inwestycje

W istotnym punkcie znajduje się również wartość indeksu dolarowego. Wskaźnik ten testuje dziś wsparcie na poziomie 79,00, którego przełamanie otwierałoby drogę do dalszego osłabienia amerykańskiej waluty, czyli kontynuację wzrostów eurodolara. Ewentualne przebicie oporu 1,3450 otwierałoby drogę do zwyżki w okolice kolejne, ważnego poziomu – 1,3800.

Wczorajsze posiedzenie ministrów finansów państw Eurolandu i dyskusja nad rozszerzeniem Europejskiego Systemu Stabilności Finansowej nie przyniosły żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Dziś odbędzie się kolejne spotkanie, w którym udział wezmą również pozostali ministrowie finansów państw należących do Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej nie poznamy jeszcze konkretnych decyzji w sprawie rozbudowy EFSF. Szczegółowych propozycji można spodziewać się dopiero na kolejnym, marcowym szczycie.

O godz. 11.00 dowiemy się z istotnych danych makroekonomicznych, ile wyniósł odczyt indeksu instytutu ZEW za styczeń, poznamy wartość indeksu NY Empire State oraz edycję banku centralnego Kanady ws. stóp procentowych.

Michał Fronc, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »