| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Notowanie złotego stabilne

Notowanie złotego stabilne

Notowania naszej rodzimej waluty wahały się zaledwie o dwa grosze w stosunku do dolara amerykańskiego i franka. Tylko kurs GBP/PLN wybił się z tego grona, idąc do góry o 4 grosze. W atmosferze oczekiwań na wtorkową publikację danych o brytyjskiej inflacji konsumentów (CPI) umocnił się funt. Dopiero jutrzejsza publikacja może zahamować presję inflacyjną na wyspach.

W najbliższych godzinach powinna być kontynuowana stabilizacja notowań złotego względem pozostałych, głównych walut. Sprzyjać jej będzie nieobecność inwestorów z USA, którzy dzisiaj świętują. Zmienność mogą nieznacznie podnieść jedynie doniesienia ze spotkania ministrów finansów strefy euro, które rozpoczęło się w dniu dzisiejszym. Prawdopodobnie jednak nie poznamy żadnych konkretnych ustaleń, dlatego trudno spodziewać się silnej i trwałej reakcji rynku. Jedynie kurs EUR/USD może odnotować nieco większe zmiany. W ostatnich godzinach konsolidował się on wokół wartości 1,3300.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs dolara w listopadzie?

Złoty oczekuje na główne wydarzenie tego tygodnia na krajowym rynku – decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w środę oraz na dalsze rozstrzygnięcia na światowych rynkach. Problemy mniej rozwiniętych krajów strefy euro wciąż pozostaje w zawieszeniu. Jeśli europejskie władze nie zdecydują się na ustanowienie stałego i wystarczająco, dużego programu stabilizacyjnego dla krajów strefy euro – obecny nie jest w stanie zdobyć pełnego zaufania inwestorów – obawy związane ze wskazanymi problemami mogą okresowo powracać, wywołując korekty spadkowe w notowaniach ryzykowniejszych aktywów. Te nie powinny jednak wywoływać trwałych zmian. Trend wzrostowy na giełdach w dłuższym terminie wydaje się niezagrożony.

Polecamy serwis: Lokaty

Dzisiaj Ministerstwo Finansów przedstawiło dane o wysokości środków walutowych na koniec 2010 r. Od końca listopada fundusze te spadły z poziomu, przekraczającego 5 mld EUR do 1,63 mld EUR. Prawdopodobnie przynajmniej część z nich została wymieniona na rynku, co spowodowało umocnienie złotego. Obecny, zdecydowanie niższy poziom wskazanych środków zmniejsza pole do działań MF na rynku walutowym. Działania takie, nawet jeśli Ministerstwu w dalszym ciągu zależy na silniejszym złotym, nie są obecnie potrzebne, bowiem wystarczającą presję aprecjacyjną w notowaniach polskiej waluty tworzą oczekiwania inwestorów na podwyżki stóp procentowych w naszym kraju.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Już w środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.
Już w środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK