| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Zwyżka euro przed aukcją portugalskich obligacji

Zwyżka euro przed aukcją portugalskich obligacji

Dziś o godz. 11.45 poznamy wyniki aukcji portugalskich obligacji o wartości 1,25 mld EUR. Niepewność wyników podkręca wzrost wartości euro. Może mieć to związek z niedawną deklaracją Chin i Japonii. Oba kraje przejawiają zainteresowanie europejskimi papierami wartościowymi.

Niemniej to, czego dowiemy się dzisiaj po godz. 11.45 nadal pozostaje zagadką. Biorąc pod uwagę obserwowany ostatnio pesymizm rynku względem Portugalii, obecna reakcja i wzrost EUR/USD powyżej 1,30 nie jest schematyczna. Wręcz przeciwnie, daje szanse na to, że zwyżka EUR/USD obejmie na kolejne dni. Ten scenariusz jest zależny od tego, jak duży popyt zostanie zgłoszony na dzisiejszym przetargu, a także w jaki sposób ukształtują się rentowności. Trzeba też pamiętać o jutrzejszych przetargach w Hiszpanii i we Włoszech. Tymczasem informacje, jakoby podczas zaplanowanego na 17 stycznia spotkania ministrów finansów strefy euro miał być przedyskutowany wniosek o ewentualne zwiększenie emisji obligacji w ramach EFSF (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej), niekoniecznie jest dobrą informacją dla emitentów z krajów PIIGS. Po prostu obligacje EFSF są uznawane za bardziej bezpieczne, tzn. lepiej gwarantowane. Do tego inwestorzy mają możliwość kupna niemieckich bundów w których jakość nikt nie wątpi. Dzisiaj odbywa się przetarg 5-letnich papierów za 6 mld EUR, ale ich rentowność jest niższa. Poza przetargami obligacji warto zwrócić uwagę na dane makro z USA.

Dzisiaj rano w kraju złoty pozostał stabilny względem euro, poruszając się w obszarze 3,8550-3,86 zł, natomiast nieco zyskał względem dolara (2,9650 zł) i franka (3,0450 zł). To wynik zwyżek par EUR/USD i EUR/CHF, czyli wspomnianego w poprzednim akapicie wzmocnienia euro przed przetargiem portugalskich obligacji. Kluczowe dane o grudniowej inflacji CPI, które mogą definitywnie przesądzić o styczniowej podwyżce stóp procentowych przez RPP, poznamy dopiero jutro o godz. 14.00. Do tego czasu nasza waluta będzie pozostawała pod wpływem zmian na rynku EUR/USD.

Dowiedz się także: Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

Dzisiaj rano rynek przetestował minimum z 6 stycznia br. w okolicach 3,8480 zł. Na razie stało się ono podstawą do nieznacznego odbicia w górę. Potencjalna korekta może być dość ograniczona. Mocny opór stanowi dopiero rejon 3,8650-3,8700. Inwestorzy będą czekać na jutrzejsze dane o inflacji. Stąd też najbardziej prawdopodobny scenariusz to trend boczny 3,8500-3,8700.

Dolar spadł dzisiaj rano poniżej 2,96. Nie udało się jednak przetestować okolic 2,95, które stanowią dość mocne wsparcie. Niewykluczone, iż nastąpi to w ciągu najbliższych godzin, ale nie należy oczekiwać wyraźnego naruszenia. Złamanie oporu może stać się pretekstem do odreagowania w stronę bariery w granicach 2,97-2,98. Tak się stanie, jeżeli potencjalna zwyżka EUR/USD będzie ograniczona.

Polecamy serwis: Inwestycje

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwiększenie emisji obligacji w ramach EFSF może zaszkodzić krajom PIIGS.
Zwiększenie emisji obligacji w ramach EFSF może zaszkodzić krajom PIIGS.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK