| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Japonia kupi obligacje wyemitowane przez EFSF

Japonia kupi obligacje wyemitowane przez EFSF

Coraz więcej krajów poczuwa się do udzielenia wsparcia, chociaż symbolicznego, przechodzącej kryzys strefie euro. Leży to w ich interesie polityczno-gospodarczym. Minister finansów Japonii Yoshihiko Noda zadeklarował dzisiaj gotowość kupienia około 20 proc. obligacji, jakie zostaną w styczniu wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Ze środków uzyskanych ze sprzedaży zostanie sfinansowana obiecana pomoc dla Irlandii.

Japończycy planują sfinansować zakupy dzięki swoim rezerwom walutowym, a nie poprzez kupno euro na rynku, co ograniczyły pozytywną reakcję inwestorów. Inna sprawa, że obligacje EFSF wiążą się z mniejszym ryzykiem niż papiery emitowane samodzielnie przez kraje zaliczane do grupy PIIGS. Dzisiaj rano kurs EUR/USD nadal pozostaje poniżej poziomu 1,2960 i to niezależnie od tego, że w nocy doszło do naruszenia tej wartości i ustanowienia szczytu na poziomie 1,2990.

W kraju doszło natomiast do nieznacznego umocnienia złotego. Mogła się do tego przyczynić wypowiedź Andrzeja Rzońcy z Rady Polityki Pieniężnej, który przyznał, że złoty pozostaje niedowartościowany, ale w większym stopniu jest to wynik pewnego uspokojenia się nastrojów wokół EUR/USD, a zwłaszcza echa wczorajszych słów ministra finansów, który wyraźnie zdementował sugestie prasowe, jakoby deficyt sektora finansów publicznych mógł przekroczyć w 2010 r. prognozowany wcześniej poziom 7,9 proc. PKB. Niemniej kluczowe dla nastrojów na rynku EUR/USD, a także złotego, będą jutrzejsze informacje na temat przetargu portugalskich obligacji. Dzisiaj w kalendarzu mamy greckie bony oraz wystąpienia członków FED i ECB, ale mogą one nie być aż tak istotne.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy w pierwszym tygodniu stycznia 2010?

Notowania odbiły się wczoraj od spadkowej linii trendu, pociągniętej przez widoczne na wykresie górki z końca ur. W efekcie kurs szybko powrócił w okolice mocnego wsparcia na poziomie 3,88. Jego złamanie będzie sygnałem do ruchu w stronę 3,85-3,86. Na razie należy założyć przedział wahań 3,88-3,90.

Dolar powrócił w okolice 3,00, gdzie przebiega linia trendu spadkowego, pociągnięta po szczytach z listopada i grudnia ur. Na razie mamy zatem typowy ruch powrotny. Wskaźniki teoretycznie przemawiają za dalszymi zwyżkami. Niemniej sporym ryzykiem dla tego scenariusza jest zachowanie rynku EUR/USD. Wyraźne złamanie rejonu 2,9950-3,0000 będzie sygnałem do ruchu w stronę 2,95-2,97 w kolejnych dniach. Z kolei mocne odbicie od granicy 3,00 stanie się dla inwestorów informacją, że idziemy na test 3,05.

Polecamy serwis: Inwestycje

W krótkim okresie uzasadnione jest wyznaczenie konsolidacji w obszarze 1,2900-1,3000. To, że nie udało się utrzymać dłużej powyżej kluczowych 1,2960, może być negatywnym sygnałem. Potwierdza go ułożenie dziennych wskaźników. Niemniej nie można jeszcze zupełnie zarzucić koncepcji wzrostowej, z minimalnym celem na 1,3050. Jeżeli jednak do popołudnia nie uda się wrócić powyżej 1,2960, scenariusz spadkowy okaże się bardziej prawdopodobny.

Funt zbliża się do linii trendu spadkowego i zaczyna z nią „flirtować”. To sprawia, że w przeciągu najbliższych 24-48 godzin sytuacja techniczna na tej parze może bardziej wyklarować się. Na razie obowiązuje trwająca od kilku dni konsolidacja w szerokim zasięgu 1,5450-1,5650.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obietnice Japonii dały lekkie wsparcie euro.
Obietnice Japonii dały lekkie wsparcie euro.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK