| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Dane z USA sprzeczne z szacunkami

Dane z USA sprzeczne z szacunkami

Trudno było spodziewać się większych zmian po optymistycznym odczycie ADP ze środy. Mimo to dziś o godz. 14.30 Departament Pracy zaskoczył wiele osób, informując, iż liczba etatów poza sektorem rolniczym wzrosła w grudniu jedynie o 103 tys. Tymczasem szacunki sięgały 175-200 tys. Natomiast stopa bezrobocia nie zajęła oczekiwanego poziomu 9,7 proc., tylko spadła z 9,8 proc. do 9,4 proc.

Te dane są umiarkowanie dobre, ale nie będą w stanie podtrzymać trendu spadkowego na EUR/USD w krótkim terminie, co już widać; nie udało się trwale zejść poniżej poziomu 1,2960. Ben Bernanke, przemawiając przed Senacką Komisją Budżetową Kongresu przyznał, że widać wprawdzie oznaki ożywienia, które może być trwałe, ale jego tempo wciąż nie jest wystarczające do znaczącej poprawy sytuacji na rynku pracy. Szef FED, wbrew opiniom niektórych uczestników rynku, nie widzi też zagrożenia ze strony inflacji. Z tego tytułu trudno o krótkookresowe wsparcie dolara, który w ostatnich dniach wyraźnie przecież zyskał. Tym samym w krótkim terminie korekta EUR/USD w górę jest jak najbardziej prawdopodobna. Raczej nie będzie ona długa, gdyż już w środę i czwartek odbędą się przetargi obligacji w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech, na których wyniki może być dość wyczulona wspólna waluta.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

W kraju złoty pozostał dzisiaj stabilny. Dane z USA są dobre dla złotego, gdyż ani nie budzą niepokoju o utrzymanie ożywienia w amerykańskiej gospodarce, ani też nie przemawiają za nadmiernym wzrostem rentowności długoterminowych obligacji rządu USA, co mogłoby mieć negatywny wpływ na inwestycje na rynkach wschodzących. W przyszłym tygodniu uwagę skupią dopiero czwartkowe dane o grudniowej inflacji CPI. Dzisiaj Elżbieta Chojna-Duch z RPP nie wykluczyła z tego tytułu podwyżki stóp procentowych w styczniu.

Polecamy serwis: Inwestycje

Nie udało się trwale zejść poniżej wsparcia na poziomie 1,2960, stąd też niezależnie od dzisiejszego minimum w okolicach 1,2935 pozostaje ono nadal kluczowe. Korekta wzrostowa jest coraz bardziej prawdopodobna. Trwalsze naruszenie pułapu 1,30 może otworzyć drogę do ruchu w stronę 1,3050, czyli minimum z 23 grudnia b.r., a dalej do 1,32.

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dane z amerykańskiego rynku działają na korzyść naszej waluty.
Dane z amerykańskiego rynku działają na korzyść naszej waluty.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK