| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Podwyżka stóp w Polsce coraz bardziej realna

Podwyżka stóp w Polsce coraz bardziej realna

W ostatnich godzinach nasza waluta była stosunkowo silna. Kurs EUR/PLN pozostawał w przedziale 3,95-3,96 i nie podlegał w dniu dzisiejszym korekcie wzrostowej. Może to nieco dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że czynnik spekulacyjny w postaci plotek o sprzedaży euro za złotówki na rynku przez Ministerstwo Finansów zdezaktualizował się pod koniec zeszłego tygodnia.

Brak odbicia wynika z faktu, iż rolę wskazanego czynnika zastąpił inny – ponowny wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w Polsce. Jest on przede wszystkim efektem wysokiej prognozy grudniowej inflacji, przedstawionej dzisiaj przez Ministerstwo Finansów. MF szacuje, że dynamika zwyżki cen towarów i usług konsumpcyjnych w minionym miesiącu osiągnęła w Polsce poziom 3,1 proc. r/r, podczas gdy w listopadzie wynosiła 2,7 proc. Co więcej, według Ministerstwa inflacja w styczniu przyspieszy jeszcze bardziej. Publikacja tych szacunków sprawiła, iż przedstawiciele RPP, którzy dotychczas nie byli zdecydowanymi zwolennikami podwyżek stóp, A. Kaźmierczak oraz A. Glapiński, zaczęli skłaniać się ku szybkiemu zacieśnieniu polityki pieniężnej w naszym kraju. W takiej sytuacji nie można wykluczyć podwyżki już w styczniu. Z polskiej gospodarki wciąż napływają dobre dane, np. dzisiaj po raz kolejny pozytywnie zaskoczył odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego, dzięki czemu przestrzeń do podniesienia kosztu pieniądza jest dość duża.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Oczekiwania na podwyżkę stóp w Polsce w najbliższym czasie powinny pozytywnie wpływać na złotego, jednak o jego losach zadecyduje dalszy rozwój wydarzeń na światowych rynkach. Obecnie inwestorzy oczekują na kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, ponadto wciąż w zawieszeniu pozostaje sprawa problemów mniej rozwiniętych krajów strefy euro, która w końcu minionego roku spowodowała znaczne umocnienie franka szwajcarskiego względem euro. Te dwa czynniki powinny zadecydować o sytuacji na rynkach w perspektywie najbliższego miesiąca.

Polecamy serwis: Lokaty

Dzisiaj na rynek napłynęła pierwsza porcja interesujących danych z największych gospodarek. Bieżący tydzień będzie obfitował w tego typu informacje. Najistotniejszy wskaźnik, indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego, okazał się zgodny z prognozami, w związku z czym nie przyniósł większych zmian na światowych rynkach. W ostatnich godzinach kurs EUR/USD konsolidował się wokół poziomu 1,3300. Niewykluczone, że obierze on zdecydowany kierunek dopiero po publikacji oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną przedstawione w piątek.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ministerstwo Finansów przedstawiło wysoką prognozę inflacji, sięgającą  3,1 proc. r/r.
Ministerstwo Finansów przedstawiło wysoką prognozę inflacji, sięgającą 3,1 proc. r/r.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK