REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płynność euro: marzenie ściętej głowy?

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek kontynuowana była wyprzedaż euro. Szczyt Unii Europejskiej nie sprostał pokładanym w nim nadziejom i Europejski Bank Centralny dał wyraz swoim zmartwieniom, dotyczącym zapomogi dla Irlandii.

Obawia się on, że pakiet pomocowy może zaszkodzić płynności europejskiej waluty w strefie euro. W rynkowych kuluarach zaczęto nawet spekulować o ryzyku obniżenia ratingu dla Francji ze względu na nadmierną ekspozycję tamtejszych banków na peryferyjnych rynkach długu. Trudno się dziwić, że nikt tak naprawdę nie chce mieć euro w swoim portfelu. 

REKLAMA

Spekulacje, wymierzone we wspólną walutę, to coraz lepszy interes. Postępujące po sobie wydarzenia jak puzzle zaczynają układać się w całość. Jeżeli niepokoje, związane z Francją i Hiszpanią, ziszczą się, żółte światło dla euro zmieni kolor na czerwone.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Efektem tego jest nie tylko popołudniowy spadek EUR/USD w okolice 1,31, ale również historyczne minima EUR/CHF, czy też tak „egzotycznych par” jak EUR/AUD. W efekcie dolar zyskał dzisiaj, mimo że władze Korei Północnej zapowiedziały brak reakcji na poranne manewry Południa wokół wyspy Yeonpyeong, a rentowności amerykańskich obligacji drugi dzień z rzędu mocno szły w dół.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kraju niepewność co do wspólnej waluty doprowadziła do osłabienia złotego. Po południu kurs EUR/PLN wyszedł powyżej poziomu 4,00, a USD/PLN zbliżał się do 3,05. Wyraźne spadki EUR/CHF sprawiły, że za franka trzeba było płacić już ponad 3,1550. Niestety, niewiele wskazuje na to, aby kurs szwajcarskiej waluty miał w najbliższym czasie odwrócić dotychczasowy trend. Wydaje się, że test okolic 3,34 na CHF/PLN, które stanowią maksimum z lutego 2009 r., jest kwestią najbliższych 3 miesięcy.

EUR/USD:

Rynek jest słabszy, niż można było to sądzić. Dzienne minimum zostało pobite już po południu. Kluczowym wsparciem są teraz okolice 1,3060, które wyznacza minimum z 29 listopada i 2 grudnia. Ich złamanie otworzy drogę do ruchu w stronę 1,2960-1,3000.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA