| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Płynność euro: marzenie ściętej głowy?

Płynność euro: marzenie ściętej głowy?

W poniedziałek kontynuowana była wyprzedaż euro. Szczyt Unii Europejskiej nie sprostał pokładanym w nim nadziejom i Europejski Bank Centralny dał wyraz swoim zmartwieniom, dotyczącym zapomogi dla Irlandii.

Obawia się on, że pakiet pomocowy może zaszkodzić płynności europejskiej waluty w strefie euro. W rynkowych kuluarach zaczęto nawet spekulować o ryzyku obniżenia ratingu dla Francji ze względu na nadmierną ekspozycję tamtejszych banków na peryferyjnych rynkach długu. Trudno się dziwić, że nikt tak naprawdę nie chce mieć euro w swoim portfelu. 

Spekulacje, wymierzone we wspólną walutę, to coraz lepszy interes. Postępujące po sobie wydarzenia jak puzzle zaczynają układać się w całość. Jeżeli niepokoje, związane z Francją i Hiszpanią, ziszczą się, żółte światło dla euro zmieni kolor na czerwone.

Dowiedz się także: Jakie były notowania złotego w listopadzie?

Efektem tego jest nie tylko popołudniowy spadek EUR/USD w okolice 1,31, ale również historyczne minima EUR/CHF, czy też tak „egzotycznych par” jak EUR/AUD. W efekcie dolar zyskał dzisiaj, mimo że władze Korei Północnej zapowiedziały brak reakcji na poranne manewry Południa wokół wyspy Yeonpyeong, a rentowności amerykańskich obligacji drugi dzień z rzędu mocno szły w dół.

Polecamy serwis: Inwestycje

W kraju niepewność co do wspólnej waluty doprowadziła do osłabienia złotego. Po południu kurs EUR/PLN wyszedł powyżej poziomu 4,00, a USD/PLN zbliżał się do 3,05. Wyraźne spadki EUR/CHF sprawiły, że za franka trzeba było płacić już ponad 3,1550. Niestety, niewiele wskazuje na to, aby kurs szwajcarskiej waluty miał w najbliższym czasie odwrócić dotychczasowy trend. Wydaje się, że test okolic 3,34 na CHF/PLN, które stanowią maksimum z lutego 2009 r., jest kwestią najbliższych 3 miesięcy.

Rynek jest słabszy, niż można było to sądzić. Dzienne minimum zostało pobite już po południu. Kluczowym wsparciem są teraz okolice 1,3060, które wyznacza minimum z 29 listopada i 2 grudnia. Ich złamanie otworzy drogę do ruchu w stronę 1,2960-1,3000.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »