| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kontynuacja zwyżki dolara

Kontynuacja zwyżki dolara

Publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne z USA były korzystne dla dolara, zwłaszcza odczyt indeksu Philly FED, który wzrósł w grudniu do 24,3 pkt. wobec spodziewanego spadku do 15 pkt.

Dolar jednak aż tak dużo nie zyskał. Widocznie inwestorzy oczekują na wyniki szczytu Unii Europejskiej, na którym – jak się uważa – powinny być podjęte jedne z kluczowych dla przyszłości strefy euro decyzje. Na razie konkretów brak, a pojawiające się, pojedyncze wypowiedzi nie pozwalają wyrobić mocnego stanowiska. O tym, jak europejscy politycy są zdeterminowani, żeby osiągnąć kompromis, może świadczyć anonimowa wypowiedź jednego z dyplomatów dla agencji Reuters. Przyznał on, że jeżeli nie uda się uspokoić rynków finansowych, to szczyt może się przedłużyć, a Niemcy – zgodzić się na inicjatywę, która „zadziwi” rynki finansowe.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Sam fakt zamiaru powołania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego od 2013 r., o czym świadczą prace nad stosownymi zmianami w traktacie lizbońskim, może okazać się niewystarczający. Rynki są zainteresowane rozwiązania na teraz, które zapobiegłyby rozlaniu się kryzysu, a raczej ograniczyłyby jego zasięg na peryferiach Eurolandu w najbliższych tygodniach. Tym samym konieczne może okazać się zwiększenie deklarowanej kwoty w EFSF z obecnych 750 mld EUR do 1,5-2,0 bln EUR. Bez tego kroku nie uda się odwrócić trendu spadkowego na EUR/USD. Po godz. 16.10 kurs spadł poniżej poziomu 1,32.

Polecamy serwis: Inwestycje

Z kraju napłynęło dzisiaj kilka informacji. Główny Urząd Statystyczny podał dane nt. średniej dynamiki wzrostu płacy – odczyt na poziomie 3,6 proc. r/r w listopadzie jest niższy od prognoz i tym samym nieco zmniejsza oczekiwania, związane z podwyżką stóp procentowych. Poza tym zapiski z listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pokazały, że przepadły oba wnioski o podwyżkę stóp, o 25 p.b. i 50 p.b., gdyż przeważała opinia, że może to nadmiernie umocnić złotego, a w gospodarce na razie nie widać wyraźniej presji płacowej i inflacyjnej. Te informacje nie mogły pomóc dzisiaj złotemu, który nieznacznie stracił na wartości, w ślad za spadającym EUR/USD. Po południu euro oscylowało powyżej 3,99 zł, dolar drożał do 3,0250 zł, a frank był wart około 3,11 zł.

Test kluczowych okolic 1,3160-1,3170 wydaje się być nieunikniony w sytuacji nieudanego ataku na 1,3265, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego i zejścia poniżej 1,32 po południu. Jeżeli rejon 1,3160 zostanie sforsowany, to formacja „2B” zacznie być realizowana w pełni. Pierwszym celem staną się okolice 1,3060, wyznaczane przez minimum z 2 grudnia i linię trendu spadkowego, pociągniętą po szczytach od początku listopada. W przypadku zwyżek, kluczowe będzie pokonanie wspominanych 1,3265.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK