| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Włoski rząd a sytuacja na giełdzie

Włoski rząd a sytuacja na giełdzie

Wczoraj agencja Moody’s przestrzegała przed możliwością obniżenia perspektywy ratingu do negatywnej, co odbiło się na notowaniach dolara. Prawdopodobne jest, że obniżka nastąpi, jeżeli Kongres przystanie na wydłużenie ulg podatkowych i nie zlikwiduje długoterminowych zasiłków dla bezrobotnych. Komunikat Moody’s dał pretekst do wyprzedaży dolara, co pozwoliło złamać kluczowe poziomy, wynikające z analizy technicznej. Tymczasem we Włoszech ważą się losy rządu Silvio Berlusconiego.

Jeżeli Moody’s rzeczywiście zdecyduje się obniżyć perspektywę ratingu, będzie to sygnał, iż w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy pójdzie za tym utrata obecnego ratingu „AAA”, co może całkowicie zmienić obecny układ globalnego systemu finansowego. W tej sytuacji dziwi względnie spokojna reakcja na rynku amerykańskiego długu. Spadek cen obligacji był prawie niezauważalny. Niewykluczone, że dla części inwestorów, w krótkim okresie, ważniejszy okaże się dzisiejszy komunikat FED, a także jutrzejsze dane nt. inflacji CPI. W pierwszym przypadku FED prawdopodobnie będzie bronić ostatnich decyzji o zwiększeniu programu QE2, co w dłuższym okresie mogłoby doprowadzić do wybuchu inflacji.. Kluczowe jest to, czy FED zdoła przekonać inwestorów do swoich racji. Ben Bernanke będzie musiał też zająć stanowisko w sprawie wspominanej już informacji z Moody’s.

Dzisiaj, poza publikacjami danych makro, kluczowe będą informacje z Włoch. Tamtejszy parlament będzie głosował nad wotum zaufania dla rządu Silvio Berlusconiego. Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że włoska polityka nie jest zbyt stabilna, ale w związku z tym, że kraj ten został zaliczony do grupy PIIGS, a jego polityka fiskalna nie jest najlepsza, upadek rządu Berlusconiego stałby się pretekstem do mocnej korekty wczorajszej zwyżki EUR/USD.

Dowiedz się także: Czy pierwszy tydzień grudnia sprzyjał stabilizacji notowań złotego?

Wczoraj w kraju złoty wyraźnie zyskał na wartości. Inwestorzy dobrze odebrali informacje o tym, że Komisja Europejska będzie bardziej elastyczna w podejściu do krajów, które kilka lat temu zreformowały swój system emerytalny. Na szczegóły trzeba jednak poczekać kilka miesięcy. Minister Rostowski nie wyklucza, że gdyby KE zgodziła się na zmianę w systemie liczenia długu, rząd podjąłby decyzję o obniżeniu obecnych progów oszczędnościowych, zapisanych w ustawie o finansach publicznych. Miałoby to na celu utrzymanie dyscypliny budżetowej. Dzisiaj kluczowe dla krajowego rynku będą dane nt. listopadowej inflacji. Niemniej nie zmienią one oczekiwań względem RPP, aby nie podnosić w grudniu stóp procentowych.

Kluczowe wsparcie to rejon 3,9750-3,9800. Jeżeli zostanie złamane, droga do 3,92 zostanie otwarta. Wczorajszy spadek doprowadził do złamania linii trendu wzrostowego w okolicach 4,0050, co de facto sygnalizuje oddalenie perspektywy osłabienia złotego w II połowie grudnia. Nie wykluczone, że wykonamy dzisiaj tzw. ruch powrotny w stronę wspomnianych 4,0050.

Polecamy serwis: Lokaty

Spadek notowań dolara, jaki miał miejsce wczoraj, był imponujący. W efekcie dość szybko znaleźliśmy się na mocnym wsparciu w okolicach 2,95, łamiąc po drodze linię trendu wzrostowego w rejonie 3,0050-3,0100. Niewykluczone, że w przypadku dzisiejszej korekty EUR/USD, rynek spróbuje wykonać tzw. ruch powrotny. Niemniej, szanse na osłabienie złotego w II połowie grudnia znacząco oddaliły się.

Jeżeli miałaby powtórzyć się sytuacja z okresu 1-3 grudnia br., obecna zwyżka powinna sięgnąć przynajmniej okolic 1,36. Dzisiaj rano doszło do złamania szczytu z 6 grudnia na 1,3421, który teraz będzie mocnym wsparciem. Zejście poniżej tych okolic uruchomi większą podaż, która mogłaby zepchnąć notowania w okolice 1,3370.

Funt zbliżył się do oporu w okolicach 1,59, co może dzisiaj skutecznie powstrzymać zwyżkę. Niewykluczone, że do końca dnia nasza waluta spadnie w okolice wsparć na 1,58.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK