| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Złoty odporny na dane z Polski

Złoty odporny na dane z Polski

W ostatnich godzinach dzisiejszej sesji giełdowej wartość złotego nieco wzrosła. Minimum EUR/PLN uplasowało się pod poziomem 4,0100, natomiast kurs USD/PLN spadł do 3,0050.

Umocnienie złotego może być reakcją na zapewnienie KE, że przy wyliczaniu naszego uwzględnione zostaną koszty reformy emerytalnej, jednak wydaje istotniejszy był raczej dalszy spadek awersji do ryzyka na światowych rynkach. Na europejskich parkietach, bowiem, w ostatnich godzinach obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty. Wcześniej zwyżkowały giełdy azjatyckie, m.in. dzięki temu, iż Chiny – wbrew pogłoskom – nie zdecydowały się w weekend na podwyżkę głównych stóp procentowych.

Złoty nie zareagował dzisiaj na dane z Polski na temat salda na rachunku obrotów bieżących w październiku, które okazały się zbliżone do oczekiwań, gdyż deficyt wyniósł 1,155 mld EUR. Wpływu na polską walutę nie miał również opublikowany przez NBP raport, dotyczący stabilności systemu finansowego, z którego wynika, iż większość banków komercyjnych w naszym kraju ma wystarczająco dużo kapitału, aby przetrwać nawet silne spowolnienie gospodarcze.

Dowiedz się także: Gdzie ceny mieszkań na rynku wtórnym poszły w dół?

W najbliższym czasie zniżkę par EUR/PLN oraz USD/PLN mogą hamować psychologiczne bariery odpowiednio – 4,00 oraz 3,00, jak również kolejne, istotne ograniczenia na poziomach 3,9800 i 2,9600. Dość prawdopodobna wydaje się konsolidacja w pobliżu tych wartości. Stabilizacji będą sprzyjać oczekiwania uczestników rynku, związane z jutrzejszą publikacją komunikatu po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) oraz inne, istotne wydarzenia makroekonomiczne bieżącego tygodnia, m.in. dane z USA na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz kolejne spotkanie przedstawicieli UE.

Polecamy serwis: Kredyty

Niewykluczone, że kurs EUR/USD wyprzedził dzisiaj nieco jutrzejsze wydarzenia i odnotował zwyżkę ponad poziom 1,3300. Ruch ten może oznaczać, że inwestorzy łagodnego wydźwięku komunikatu po posiedzeniu FOMC. Kurs EUR/USD wybił się górą z kilkudniowego kanału spadkowego, co daje mu potencjał do wzrostu w okolice poziomu 1,3400.

Poniedziałkowe osłabienie dolara mogło w pewnym stopniu wynikać z przedstawionego dzisiaj komunikatu agencji Moody’s. W informacji tej padło ostrzeżenie, że jeżeli amerykańskie władze zdecydują się na planowane wydłużenie programu ulg podatkowych, rating USA może uzyskać perspektywę negatywną w ciągu najbliższych dwóch lat. Warto jednak zauważyć, że światowe giełdy nie zareagowały zbyt silnie na tę wiadomość. W związku z tym trudno oczekiwać, aby w dalszym ciągu oddziaływała ona na notowania dolara.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK