| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Sprzedaż euro to nie powód do obaw

Sprzedaż euro to nie powód do obaw

Pierwsza część dzisiejszej sesji w Europie nie przyniosła większych wahań kursowych eurodolara. Jego notowania plasowały się w okolicach 1,3200. Po południa nastąpiła zniżka kursu EUR/USD w kierunku minimum z tego tygodnia na poziomie zbliżonym do 1,3160.

Warto wspomnieć o dzisiejszym, wstępnym odczycie indeksu Uniwersytetu Michigan, który jest ważny z makroekonomicznego punktu widzenia. W grudniu wyniósł on 74,2 pkt, przy poprzednim odczycie na poziomie 71,6 pkt. Z kolei rynki nie zareagowały w znaczący sposób na podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych w Chinach o 50 pp., do 18,5 proc. Jutro poznamy kolejne dane z Państwa Środka, tym razem na temat inflacji CPI w listopadzie.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Wynik większy od poprzedniego odczytu na poziomie 4,4 proc. r/r zwiększyłby szansę na podwyżkę stóp procentowych. Jeśli stopy zostałyby podniesione, najprawdopodobniej spowodowałoby to lekką przecenę na rynku surowców oraz na giełdach, a także umocnienie dolara. Można przypuszczać, że taka reakcja byłaby krótkoterminowa, zaś rynki szybko przeszłyby nad tą decyzją do porządku dziennego. W ten sposób inwestorzy zareagowali na podniesienie stóp w Chinach dwa miesiące temu.

Polecamy serwis: Kredyty

Dziś na krajowym rynku walutowym pojawiły się informacje o wymianie unijnych przez Ministerstwo Finansów. W efekcie kurs EUR/PLN spadł o 0,5 proc. z poziomu 4,0420 do 4,0250. Przy takiej skali ruchu i poziomach kursu nie można mówić o interwencji walutowej. Domniema się, że Ministerstwo uznało obecny kurs za atrakcyjny do wymiany pewnej kwoty, dając tym samym sygnał, z którego wynika, iż w najbliższym czasie trudno będzie o wyższe poziomy w notowaniach EUR/PLN. Trudno również wiązać tę transakcję z próbą bronienia kursu złotego przed nadmiernym osłabieniem względem euro. Obecne poziomy notowań są jeszcze odległe od wartości, które mogłyby spowodować przekroczenie progu 55 proc. długu zagranicznego względem PKB.

Źródło: Michał Fronc, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »