| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Sprzedaż euro to nie powód do obaw

Sprzedaż euro to nie powód do obaw

Pierwsza część dzisiejszej sesji w Europie nie przyniosła większych wahań kursowych eurodolara. Jego notowania plasowały się w okolicach 1,3200. Po południa nastąpiła zniżka kursu EUR/USD w kierunku minimum z tego tygodnia na poziomie zbliżonym do 1,3160.

Warto wspomnieć o dzisiejszym, wstępnym odczycie indeksu Uniwersytetu Michigan, który jest ważny z makroekonomicznego punktu widzenia. W grudniu wyniósł on 74,2 pkt, przy poprzednim odczycie na poziomie 71,6 pkt. Z kolei rynki nie zareagowały w znaczący sposób na podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych w Chinach o 50 pp., do 18,5 proc. Jutro poznamy kolejne dane z Państwa Środka, tym razem na temat inflacji CPI w listopadzie.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Wynik większy od poprzedniego odczytu na poziomie 4,4 proc. r/r zwiększyłby szansę na podwyżkę stóp procentowych. Jeśli stopy zostałyby podniesione, najprawdopodobniej spowodowałoby to lekką przecenę na rynku surowców oraz na giełdach, a także umocnienie dolara. Można przypuszczać, że taka reakcja byłaby krótkoterminowa, zaś rynki szybko przeszłyby nad tą decyzją do porządku dziennego. W ten sposób inwestorzy zareagowali na podniesienie stóp w Chinach dwa miesiące temu.

Polecamy serwis: Kredyty

Dziś na krajowym rynku walutowym pojawiły się informacje o wymianie unijnych przez Ministerstwo Finansów. W efekcie kurs EUR/PLN spadł o 0,5 proc. z poziomu 4,0420 do 4,0250. Przy takiej skali ruchu i poziomach kursu nie można mówić o interwencji walutowej. Domniema się, że Ministerstwo uznało obecny kurs za atrakcyjny do wymiany pewnej kwoty, dając tym samym sygnał, z którego wynika, iż w najbliższym czasie trudno będzie o wyższe poziomy w notowaniach EUR/PLN. Trudno również wiązać tę transakcję z próbą bronienia kursu złotego przed nadmiernym osłabieniem względem euro. Obecne poziomy notowań są jeszcze odległe od wartości, które mogłyby spowodować przekroczenie progu 55 proc. długu zagranicznego względem PKB.

Źródło: Michał Fronc, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK