REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs EUR/USD poniżej poziomu 1,32

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Wydarzeniem dnia było dzisiaj obniżenie ratingu Irlandii przez agencję Fitch. Spadł on o trzy poziomy z „A plus” do „BBB plus”, pozwalając jednak wyspiarskiemu krajowi utrzymać stabilną perspektywę. Reakcja euro przejawiła się krótkim spadkiem wartości tej waluty.

EUR/USD:

REKLAMA

Zejście w rejon 1,32 na EUR/USD stworzyło dla części inwestorów okazję do zakupów wspólnej waluty. I tak w kolejnych godzinach notowania odbiły się nawet w okolice 1,3250, do czego przyczyniły się lepsze dane o cotygodniowym bezrobociu w USA. Spadło ono do 421 tys. wobec oczekiwanych 425 tys. i 438 tys. przed tygodniem – jednocześnie średnia 4-tygodniowa zniżkowała do 427,5 tys. z 431,5 tys. po rewizji. Teoretycznie takie dane powinny wesprzeć dolara. Inwestorzy uznali jednak, iż to informacje, które zmniejszają globalne ryzyko, stąd też większa chęć do kupna przecenionych aktywów. Ruch ten nie był jednak trwały. Po godz. 16.00 kurs EUR/USD ponownie spadł poniżej 1,32. Wpłynęły na to obawy o perspektywy w pozostałych krajach PIIGS i korekta wczorajszych wzrostów na nowojorskiej giełdzie.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Inne rynki:

REKLAMA

Pozostałe rynki były dość przewidywalne. Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła , gdyż stopy procentowe i skala programu quantitative easing pozostały bez zmian. W kraju nie zanotowaliśmy dużych wahań kursowych – po południu za euro płacono 4,0330 zł, a dolar był wart 3,0570 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalendarz danych na najbliższe godziny nie jest zbyt obszerny. Uwagę zwracają informacje z Chin, chociaż kluczowe dane zostaną opublikowane dopiero w sobotę rano. Kilka dni temu „China Securities Journal” spekulował o możliwej już w najbliższy weekend podwyżce stóp procentowych. Warto mieć to na uwadze, gdyż ten czynnik może chwilowo umocnić dolara i osłabić złotego. Na pewno ewentualna decyzja PBoC o zacieśnieniu polityki monetarnej nie jest zdyskontowana w obecnych cenach, jakby mogło wydawać się.

Polecamy serwis: Lokaty

EUR/USD:

Naruszenie 1,3180 powinno otworzyć przestrzeń do spadku w stronę 1,3150. Jeżeli jednak założyć, że rynek zareaguje umocnieniem dolara na ewentualną podwyżkę stóp procentowych w Chinach w najbliższy weekend, otworzy się przestrzeń do spadku w kierunku 1,3060 – minima z 29 listopada i 2 grudnia b.r. – a nawet zejścia w stronę 1,30.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA