| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Kurs EUR/USD poniżej poziomu 1,32

Kurs EUR/USD poniżej poziomu 1,32

Wydarzeniem dnia było dzisiaj obniżenie ratingu Irlandii przez agencję Fitch. Spadł on o trzy poziomy z „A plus” do „BBB plus”, pozwalając jednak wyspiarskiemu krajowi utrzymać stabilną perspektywę. Reakcja euro przejawiła się krótkim spadkiem wartości tej waluty.

Zejście w rejon 1,32 na EUR/USD stworzyło dla części inwestorów okazję do zakupów wspólnej waluty. I tak w kolejnych godzinach notowania odbiły się nawet w okolice 1,3250, do czego przyczyniły się lepsze dane o cotygodniowym bezrobociu w USA. Spadło ono do 421 tys. wobec oczekiwanych 425 tys. i 438 tys. przed tygodniem – jednocześnie średnia 4-tygodniowa zniżkowała do 427,5 tys. z 431,5 tys. po rewizji. Teoretycznie takie dane powinny wesprzeć dolara. Inwestorzy uznali jednak, iż to informacje, które zmniejszają globalne ryzyko, stąd też większa chęć do kupna przecenionych aktywów. Ruch ten nie był jednak trwały. Po godz. 16.00 kurs EUR/USD ponownie spadł poniżej 1,32. Wpłynęły na to obawy o perspektywy w pozostałych krajach PIIGS i korekta wczorajszych wzrostów na nowojorskiej giełdzie.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Pozostałe rynki były dość przewidywalne. Decyzja Banku Anglii nie zaskoczyła , gdyż stopy procentowe i skala programu quantitative easing pozostały bez zmian. W kraju nie zanotowaliśmy dużych wahań kursowych – po południu za euro płacono 4,0330 zł, a dolar był wart 3,0570 zł.

Kalendarz danych na najbliższe godziny nie jest zbyt obszerny. Uwagę zwracają informacje z Chin, chociaż kluczowe dane zostaną opublikowane dopiero w sobotę rano. Kilka dni temu „China Securities Journal” spekulował o możliwej już w najbliższy weekend podwyżce stóp procentowych. Warto mieć to na uwadze, gdyż ten czynnik może chwilowo umocnić dolara i osłabić złotego. Na pewno ewentualna decyzja PBoC o zacieśnieniu polityki monetarnej nie jest zdyskontowana w obecnych cenach, jakby mogło wydawać się.

Polecamy serwis: Lokaty

Naruszenie 1,3180 powinno otworzyć przestrzeń do spadku w stronę 1,3150. Jeżeli jednak założyć, że rynek zareaguje umocnieniem dolara na ewentualną podwyżkę stóp procentowych w Chinach w najbliższy weekend, otworzy się przestrzeń do spadku w kierunku 1,3060 – minima z 29 listopada i 2 grudnia b.r. – a nawet zejścia w stronę 1,30.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »