| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Wahania kursu EUR/PLN w okolicach 4,0000

Wahania kursu EUR/PLN w okolicach 4,0000

Na początku dnia notowania EUR/PLN oscylowały wokół poziomu 4,0000. Analizując wykres dzienny tej pary walutowej, można wyodrębnić formację trójkąta. Jej górna granica przebiega wzdłuż linii, utworzonej w październiku 2009 r. i hamującej silniejsze wzrosty EUR/PLN, dolną granicę wytyczyły dołki z kwietnia i listopada br.

W krótkim okresie czasu złoty ma szansę na konsolidację w górnej części trójkąta. W jego połowie przebiega bowiem wspominana już 200-sesyjna średnia krocząca, która w obecnym momencie stanowi istotne wsparcie. Notowania EUR/PLN mogą zatem w kolejnych dniach poruszać się w przedziale 3,9800 – 4,0400. Pokonanie średniej dałoby impuls do zniżki w okolice 3,9000 zł za euro – w pobliże dolnego ograniczenia trójkąta.

Dziś napłynęły dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech oraz w Czechach w październiku. Obydwie publikacje rozczarowały inwestorów. Węgierski odczyt dynamiki produkcji wyniósł 8,3 proc. r/r, przy prognozach wzrostu o 9,7 proc. W Czechach natomiast wskaźnik ten kształtował się na poziomie 6,9 proc. r/r, podczas kiedy oczekiwano zwyżki o 10 proc. Słabiej od przewidywań wypadła również czeska sprzedaż detaliczna. Natomiast bardzo pozytywnie zaskoczył październikowy odczyt salda na rachunku handlu zagranicznego.

Dowiedz się także: Jak poradzić sobie ze światowym kryzysem?

Eurodolar zwyżkował dziś w okolice poziomu 1,3400, kontynuując rozpoczęte pod koniec minionego tygodnia odreagowanie. Póki co, jego notowania pozostają stabilne, a inwestorzy czekają na dzisiejsze głosowanie nad przyszłorocznym budżetem Irlandii.

Polecamy serwis: Lokaty

Od tego, czy zostanie on zaakceptowany przez tamtejszy Parlament, będzie zależała przyszłość obecnej ekipy rządzącej. Ewentualna dymisja rządu wywołałaby kryzys polityczny i uniemożliwiła szybkie przeprowadzanie koniecznych reform strukturalnych. To z kolei mogłoby spowodować ponowny spadek zaufania do strefy euro. Irlandia musi w przyszłym roku dokonać cięć w budżecie na łączną kwotę 6 mld euro, a najpóźniej do 2015 r. – zaoszczędzić 15 mld i sprowadzić deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB. Jest to warunek koniczny do otrzymania pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Unii Europejskiej. Zasady udzielania wsparcia dla Irlandii należą do najbardziej restrykcyjnych wśród krajów, które jak dotąd otrzymały pomoc. Największe partie kraju zapowiedziały, iż będą negocjować w sprawie złagodzenia reguł, jednak szanse na ustępstwa ze strony pożyczkodawców są niewielkie. Wielu ekonomistów podkreśla, iż tak drastyczne ograniczenia budżetowe mogą doprowadzić do pogłębienia się kryzysu gospodarczego w Irlandii, co z kolei przełożyłoby się na problemy ze spełnieniem wymogów budżetowych, nawet w przypadku wprowadzenia restrykcyjnej polityki w tym zakresie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »