| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Złoty nieznacznie stracił na wartości

Złoty nieznacznie stracił na wartości

Im bliżej końca była sesja giełdowa, tym bardziej złoty tracił na wartości. Ostatecznie notowania EUR/PLN osiągnęły poziom 4,02, zaś para USD/PLN – 3,0350. Waluty naszego regionu, w tym złoty, zareagowały na obniżenie ratingu węgierskiego długu przez agencję Moody’s. Trzeba jednak przyznać, że warszawska GPW broniła się dzielnie.

Skala zmian nie była zbyt duża, dlatego też wskazany czynnik w najbliższym czasie prawdopodobnie nie powinien oddziaływać na notowania PLN. Kurs EUR/PLN dotarł do pierwszego, istotnego oporu – 4,02. Należy się spodziewać, że przynajmniej chwilowo będzie on hamować osłabienie polskiej waluty względem euro. Kolejna istotna bariera to pasmo 4,05-4,06.

Za sprawą braku istotnych publikacji makroekonomicznych i z okazji planowanego na dzisiaj posiedzenia europejskich ministrów finansów, inwestorzy ponownie więcej uwagi poświęcili mniej rozwiniętym gospodarkom strefy euro. Na wskazanym spotkaniu może być poruszana kwestia kondycji Portugalii. Ponadto, na rynku utrzymuje się niewielka niepewność, związana z zaplanowanym na jutro głosowaniem nad irlandzkim budżetem na 2011 r. Inwestorzy spekulują również na temat ewentualnego rozszerzenia mechanizmu pomocowego dla krajów strefy euro. Dzisiaj pomysłowi temu przeciwstawił się jednak przedstawiciel Niemiec.

Dowiedz się także: Jakie są przyczyny wojny walutowej?

Z pewnością o sytuacji w Eurolandzie nie pozwala zapomnieć strajk hiszpańskich kontrolerów lotu. Brak innych, interesujących motywów rynkowych może sprawić, iż w najbliższym czasie temat strefy euro będzie jeszcze oddziaływał na rynek. Nie powinien on jednak powodować silniejszej wyprzedaży ryzykowniejszych aktywów. Jak wynika z danych, dostarczonych przez ECB, bank ten w ostatnim tygodniu nie zwiększył znacząco skali wykupu papierów dłużnych z rynku wtórnego. Oznacza to, iż spadek rentowności portugalskich czy też hiszpańskich obligacji skarbowych był efektem wzrostu zaufania inwestorów, a nie sztucznych działań władz monetarnych.

Polecamy serwis: Inwestycje

Po piątkowym rozczarowaniu kwestia amerykańskiego rynku pracy może zejść nieco na drugi plan. Ewentualne, dalsze rozszerzanie programu skupu aktywów przez Fed wydaje się być jeszcze zbyt odległym tematem. Kurs EUR/USD powrócił pod kluczowy opór 1,3350, co zwiększyło jego potencjał spadkowy. Pierwsze, ważniejsze wsparcie, w kierunku którego może w najbliższym czasie zmierzać wartość euro względem dolara, to poziom 1,3200. Dzisiaj ok. godz. 16.00 kształtował się on poniżej 1,3300.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK