| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Niewielka poprawa nastrojów inwestycyjnych

Niewielka poprawa nastrojów inwestycyjnych

Na światowych rynkach da się zaobserwować pewną poprawę nastrojów inwestycyjnych, co wpłynęło pozytywnie na kurs złotego, ale nie spowodowało jego zdecydowanego umocnienia. Kurs EUR/PLN wyrwał się z górnego ograniczenia płaskiego kanału spadkowego, w którym znalazł się trzy miesiące temu.

Mało tego, kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 3,9300. Można liczyć na to, że wartość euro względem złotego utrzyma się w tym samym kanale. Kurs USD/PLN powrócił dzisiaj pod poziom kluczowej bariery 2,9000, w związku z czym wcześniejsze sygnały do wzrostu w kierunku 3,0000 zostały zanegowane. W najbliższym czasie poziom 2,9000 pozostanie bardzo istotny dla notowań tej pary walutowej.

Kurs złotego wciąż pozostaje w centrum zainteresowania przedstawicieli polskich władz monetarnych. Niemal w każdej wypowiedzi zwracają oni uwagę na to, jak ważny przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych jest kurs krajowej waluty. Natomiast wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, W. Koziński, stwierdził dzisiaj, iż warto rozważyć obecność NBP na rynku walutowym w celu ograniczenia dużych wahań kursowych.

Dowiedz się także: Jak wysokość stóp procentowych wpływa na ratę kredytu hipotecznego?

Trudno dostrzec duże wahania na rynku, toteż interwencje walutowe nie wydają się być dobrze uzasadnione. Zachęcają do spekulowania przeciwko nim, niemniej słowa rodzimych władz monetarnych jak na razie przynoszą zamierzony skutek. W porównaniu do ostatnich kilkunastu miesięcy notowania EUR/PLN są bardzo stabilne. Z tego względu NBP prawdopodobnie zdecyduje się na wejście na rynek walutowy dopiero w momencie silniejszego umocnienie złotego. Jak. Tymczasem możliwa jest powolna aprecjacja polskiej waluty.

Dzisiaj o godz. 14.00 napłyną z Polski dane na temat dynamiki wynagrodzeń w październiku. Publikacja tego wskaźnika zwykle nie wywołuje większej reakcji złotego, tak też będzie prawdopodobnie i tym razem. Prognozy zakładają odczyt na poziomie zbliżonym do poprzedniego. Dynamika wynagrodzeń ma wpływ na ocenę presji inflacyjnej, panującej w naszym kraju, która z kolei wskazuje, jakie są szanse na podwyżkę stóp procentowych. Szanse te zmalały po tym, jak jeden z dotychczas największych zwolenników podwyżek stóp w szeregach RPP, A. Bratkowski, złagodził swoje nastawienie do polityki pieniężnej. Pomocne przy ocenie tego, jaką decyzję podejmie Rada w najbliższym czasie, mogą okazać się zapiski z jej ostatniego posiedzenia. One również zostaną przedstawione dzisiaj o godz. 14.00.

Poprawa nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach, która nastąpiła na początku dzisiejszej sesji, może być spowodowana niewielkim zmniejszeniem obaw, związanych z sytuację Irlandii. Władze tego kraju rozpoczęły rozmowy z przedstawicielami UE i MFW na temat kondycji irlandzkiego sektora bankowego. Negocjacje powinny zaowocować stworzeniem programu pomocy dla tego sektora, na co liczą inwestorzy. Dopóki jednak nie zostaną podjęte ostateczne decyzje, negatywna presja może utrzymywać się w notowaniach ryzykowniejszych aktywów. W takich warunkach będzie trudno o trwalsze wzrosty na giełdach czy też w notowaniach EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK