| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Pogłoski o kampanii Republikanów nieistotne

Pogłoski o kampanii Republikanów nieistotne

Podano dziś wiadomości, że Eurostat skorygował zeszłoroczny deficyt Grecji. Nie wynosi on 13,6 proc. PKB, a 15,4 proc. PKB. Dług publiczny urósł do 126,8 proc. PKB.

Tym samym złudzenia, że Grecja obniży w tym roku deficyt do poziomu 7,8 proc. PKB, zostały rozwiane. Tamtejsze ministerstwo finansów zapowiada, że deficyt spadnie w tym roku do 9,4 proc. PKB, ale jednocześnie utwierdza wszystkich w przekonaniu, iż konsekwentnie prowadzone są działania, aby w 2014 r. osiągnął on unijny cel, tj. 3 proc. PKB. I wydaje się, że rynek przyjął to za „dobrą monetę”, może dlatego, że w krótkim czasie sytuacja wokół Irlandii, czy też Portugalii stała się mniej pewna. W pierwszym przypadku nadal spekuluje się o naciskach na irlandzki rząd w kwestii przyjęcia pomocy finansowej ze strony Unii Europejskiej i MFW.

Nie ma co dziwić się Niemcom, iż nie chcą przerabiać „greckiego deja vu” i wolą też w pewnym sensie zabezpieczyć się przed nadmiernymi wahaniami własnych obligacji, zwłaszcza że dzisiaj bundy były wyprzedawane właśnie ze względu na spadek zaufania do Eurolandu. Idąc tym tropem, można przyjąć, że Niemcy poprzez zgodę na pomoc ze strony Irlandii, chcą uzyskać gwarancję na to, że Irlandczycy zobowiążą się do przeprowadzenia konkretnych reform, bez względu na ewentualne problemy na scenie politycznej – nie bez przyczyny coraz częściej mówi się o ryzyku przedterminowych wyborów. Zobaczymy, czy coś w tym względzie przybliży jutrzejsze spotkanie Eurogrupy, czyli ministrów finansów strefy euro. Najpewniej podjęty zostanie także temat sytuacji w Portugalii – w przyszłym tygodniu tamtejszy parlament powinien zaaprobować przyszłoroczny, dość ambitny budżet. Tyle, że sytuacja na scenie politycznej jest tam napięta.

Dowiedz się także: Ile mogą Cię kosztować drobne wpłaty gotówki na konto

Poza sytuacją w strefie euro, kluczowe dla rozwoju wypadków na globalnym rynku FX są spekulacje, pojawiające się nt. kształtu przyszłej polityki FED. Nie można brać na poważnie inicjatywy, o której wspomina „Wall Street Journal”, a mianowicie informacji, że grupa Republikanów i ekonomistów zamierza rozpocząć kampanię, której celem ma być przekonanie Bena Bernanke do zaniechania programu QE2. Bank centralny z definicji jest instytucją niezależną, a to w jaki sposób szef FED przekonywał do swoich racji w Jacksonville, 2 dni po decyzji FOMC, sugeruje raczej, iż program będzie kontynuowany. Ponadto w zeszłym tygodniu został ogłoszony wstępny harmonogram, co pokazuje, że insynuacje „WSJ” w większym stopniu mają wymiar polityczny.

reklama

Polecamy artykuły

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK