| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Mocne uderzenie w złotego

Mocne uderzenie w złotego

W opinii wiceministra finansów Polska na trwale weszła na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a dynamika PKB w III i IV kwartale może przekroczyć 3,5 proc., a w przyszłym roku wynieść 3,5-4,0 proc. Ludwik Kotecki oczekuje też przyspieszenia inflacji, chociaż jak zaznaczył, wskaźnik CPI nie wzrośnie w tym roku powyżej 3 proc. Te słowa stały się dzisiaj głównym motorem do umocnienia naszej waluty, gdyż padły we „właściwym momencie”. Inwestorzy zawiedzeni brakiem konsensusu po roboczym spotkaniu państw G-20 w weekend, ponownie szukali atrakcyjnych inwestycji na rynkach wschodzących.

Nie należy też zapominać o tym, iż złotego wspierały oczekiwania związane ze środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej (chociaż podwyżka stóp procentowych byłaby zaskoczeniem) i jutrzejszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego nt. wrześniowej sprzedaży detalicznej i bezrobocia. To może sprawić, iż EUR/PLN w najbliższych godzinach spróbuje naruszyć poziom 3,92 i zejdziemy w rejon 3,89-3,90. Chociaż z drugiej strony niepokoi pewna słabość warszawskiej giełdy i … zachowanie się dolara na rynkach światowych po południu.

Czytaj również: Czy wzrosną stopy procentowe?

Kurs EUR/USD nie zdołał w kolejnych godzinach sforsować ustanowionego o poranku szczytu na 1,4080 i po południu zbliżył się w okolice 1,40. Szef FED w swoim przemówieniu o godz. 14:30 przyznał, iż sytuacja na rynku kredytów hipotecznych pozostanie trudna i trzeba się przyjrzeć ostatnim niepokojącym doniesieniom nt. nieuczciwych praktyk przy przejmowaniu zadłużonych nieruchomości. Niemniej dane, jakie napłynęły o godz. 16:00 pozytywnie zaskoczyły – sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła we wrześniu o 10 proc. m/m do 4,53 mln. To może nieco wesprzeć dolara w kolejnych godzinach. Niemniej kluczowe dla rynku mogą okazać się dopiero jutrzejsze dane o indeksie zaufania konsumentów Conference Board w październiku (godz. 16:00). Dobre odczyty mogą wyraźnie umocnić amerykańską walutę, gdyż przywołają obawy o skalę „dodruku pieniądza” przez FED w listopadzie.

EUR/USD: Rynek nie ma za bardzo siły na ponowny test okolic 1,4080. To może sugerować, iż korekta wzrostowa rozpoczęta o poranku 20 października z okolic 1,37 dobiega końca i wkrótce zobaczymy realizację fali c, czyli ponowne spadki. Jeszcze dzisiaj może dojść do próby naruszenia 1,40. Jednak tutaj silnym wsparciem mogą okazać się okolice 1,3970-80, stąd też mocniejszy impuls mogą dać dopiero jutrzejsze dane z USA o godz. 16:00.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK