| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Waluty: wracają obawy inwestorów?

Waluty: wracają obawy inwestorów?

Wygląda na to, że przez weekend inwestorzy mieli czas na przemyślenie kilku spraw i poniedziałkowy handel nie zaczyna się już od tak optymistycznego akcentu, jak w pierwszym dniu października (piątek).

Przede wszystkim uznano, iż piątkowy odczyt ISM dla przemysłu, który spadł do 54,4 pkt., rodzi jednak pewne obawy, iż gospodarka nadal będzie tkwić w marazmie. Dodatkowo ten tydzień może być dość istotny z punktu widzenia całego miesiąca. Jutro poznamy odczyt ISM dla usług, w czwartek swoje wyniki za III kwartał podadzą Alcoa i PepsiCo, chociaż sezon wyników rozpocznie jutro mało znana Yum!Brands Inc. W końcu tydzień zakończy publikacja kluczowych danych z rynku pracy. W międzyczasie poznamy decyzje 4 banków centralnych – Australii, Japonii, Anglii i ECB. Impulsów będzie, zatem aż nadto, stąd też lepiej się „asekurować” i zrealizować zyski z dotychczasowych ruchów. Zwłaszcza, że z punktu widzenia analizy technicznej widać mocny opór na 1,38 w przypadku EUR/USD, dodatkowo wzmacniany przez wsparcie US Dollar Index na poziomie 78 pkt. Czy to sugeruje, iż ten tydzień będzie się wyraźnie różnił od tego, co obserwowaliśmy w miniony piątek? Jest to dość prawdopodobne.

Polecamy także: Rynek finansowy

EUR/PLN: W zasadzie pusty kalendarz danych z kraju na ten tydzień (uwagę przykuje jedynie środowa aukcja obligacji OK0113) sprawia, że złoty będzie pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych. W piątek zwracałem uwagę, iż spadek może być krótki, a w kolejnych dniach rynek powróci w rejon 3,99. To nadal wydaje się możliwe, gdyż wybroniło się wsparcie na 3,93, a ujęcie wskaźnikowe (dzienne i 4-godzinowe) daje szanse na realizację takiego scenariusza. Oczywiście kluczowy będzie powrót powyżej 3,9600-3,9650, która to strefa stała się teraz silnym oporem.

USD/PLN: Spadek dolara w piątek był dość imponujący. Niemniej nie udało się złamać wsparcia na 2,85, o którym wspominam też w raporcie tygodniowym (chociaż kluczowe są dopiero 2,80-2,82). W najbliższym czasie kluczowym poziomem będzie pokonane 2,90, powyżej którego rynek może wrócić przy wsparciu ze strony EUR/USD. Ujęcie wskaźnikowe daje pole do realizacji tego scenariusza – całkiem obiecująco wygląda to w ujęciu dziennym. Tym samym nie można wykluczyć, iż w perspektywie tygodniowej przetestujemy do 2,93-2,94.

EUR/USD: Rynek nie zdołał sforsować rejonu silnego oporu na 1,38, co otworzyło pole do ataku podaży. Wsparcie na 1,37 powinno zostać łatwo złamane, a kluczowy poziom to rejon 1,3650. Jego złamanie otworzy drogę do 1,36, co z kolei byłoby już sygnałem do wyraźniejszej korekty. Wskaźniki dzienne pokazują jednak, iż popyt łatwo nie odpuści, ale w najbliższych dniach będzie stał na przegranej.

GBP/USD: Piątkowy atak popytu był imponujący, ale nie doprowadził do naruszenia rejonu 1,59. Dzisiaj podaż znów zaczyna dominować, chociaż w nieco dłuższym ujęciu widać wielką konsolidację 1,57-1,59. Są jednak spore szanse, iż opuścimy ją w tym tygodniu dołem i zaatakujemy rejon 1,56. Słabość płynie z dziennych wskaźników.

Zobacz: Waluty on-line

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK