| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Jak nowe informacje wpłyną na kurs EUR/USD

Jak nowe informacje wpłyną na kurs EUR/USD

Dla EUR/USD potrzeba było pretekstów i takie zaczęły się pojawiać – dzisiaj rano agencja Moody’s obniżyła rating dla Hiszpanii do „Aa1” z perspektywą stabilną. Z kolei bank centralny Irlandii podał, iż w najczarniejszej wersji, wartość pomocy dla banku AIB wyniesie nawet 34 mld EUR (dobrze, że to mniej, niż 35 mld EUR, które pojawiały się w innych, niezależnych szacunkach).

Można jednak odnieść wrażenie, że inwestorzy nie przestraszyli się zbytnio informacji z Hiszpanii, a Jean-Claude Juncker (szef Eurogrupy) przyznając, iż temat ewentualnej pomocy finansowej dla Irlandii nie będzie dyskutowany podczas dzisiejszego spotkania unijnych ministrów finansów, w pewnym sensie zbagatelizował znaczenie irlandzkich problemów. W średnim terminie za zwyżkami euro nadal przemawiają fakty w postaci perspektyw prowadzenia bardziej „jastrzębiej” polityki przez Europejski Bank Centralny w porównaniu z jego odpowiednikami z pozostałych krajów G-7. Niemniej w krótkim okresie warto mieć się na baczności – dzisiaj o godz. 14:30 poznamy kolejny odczyt danych o PKB za II kwartał (odczyt gorszy, niż 1,6 proc. byłby odebrany negatywnie). Równie „wrażliwe” będą dane nt. cotygodniowego bezrobocia (godz. 14:30), indeksu Chicago PMI (godz. 15:45), czy wreszcie popołudniowe wystąpienia szefa FED. Tutaj każdy słaby odczyt będzie nasilał spekulacje nt. dodatkowych działań stymulujących ze strony FED i tym samym osłabiał pozycję dolara. Niemniej pretekstem do spadku EUR/USD mogłoby być pogorszenie nastrojów na Wall Street i fakt, iż jutro rozpoczynamy październik, czyli z reguły słaby okres dla rynków akcji.

W kraju złoty dość szybko „przetrawił” wczorajszą decyzję RPP i komunikat, którego raczej nie można nazwać zbyt „jastrzębim”. Widać, że przyjęta została strategia wyczekiwania i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. W efekcie wpływ na złotego miały dzisiaj rano informacje z Hiszpanii i Irlandii. Niewielka reakcja rynku EUR/USD, który nie zdołał spaść poniżej 1,3550 i dość szybko zawrócił w górę (powyżej 1,36), sprawiła, że złoty stracił niewiele. O godz. 10:07 za euro płacono 3,9840 zł, a dolar był wart 2,9250 zł. Bez wyraźnego impulsu z zagranicy, nasza waluta najprawdopodobniej pozostanie dzisiaj dość stabilna.

Zobacz także: Kalkulator wymiany walut

EUR/PLN: W ujęciu dziennym notowania nadal pozostają w kanale wzrostowym rozpoczętym w połowie września z ograniczeniem 3,9550 zł z dołu i 4,00 zł z góry. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę, a MACD zbliża się do poziomu równowagi, którego naruszenie będzie mocnym impulsem do wzrostów. Wydaje się, zatem, iż w perspektywie najbliższych 1-2 tygodni można spodziewać się próby zwyżki w rejon 4,02-4,05, co dobrze wpisze się w oczekiwaną korektę na globalnych rynkach. Na dzisiaj wsparcie można wyznaczyć w okolicach 3,9700-3,9750 zł i wyraźne zejście poniżej jest mało prawdopodobne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK