| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Jak nowe informacje wpłyną na kurs EUR/USD

Jak nowe informacje wpłyną na kurs EUR/USD

Dla EUR/USD potrzeba było pretekstów i takie zaczęły się pojawiać – dzisiaj rano agencja Moody’s obniżyła rating dla Hiszpanii do „Aa1” z perspektywą stabilną. Z kolei bank centralny Irlandii podał, iż w najczarniejszej wersji, wartość pomocy dla banku AIB wyniesie nawet 34 mld EUR (dobrze, że to mniej, niż 35 mld EUR, które pojawiały się w innych, niezależnych szacunkach).

Można jednak odnieść wrażenie, że inwestorzy nie przestraszyli się zbytnio informacji z Hiszpanii, a Jean-Claude Juncker (szef Eurogrupy) przyznając, iż temat ewentualnej pomocy finansowej dla Irlandii nie będzie dyskutowany podczas dzisiejszego spotkania unijnych ministrów finansów, w pewnym sensie zbagatelizował znaczenie irlandzkich problemów. W średnim terminie za zwyżkami euro nadal przemawiają fakty w postaci perspektyw prowadzenia bardziej „jastrzębiej” polityki przez Europejski Bank Centralny w porównaniu z jego odpowiednikami z pozostałych krajów G-7. Niemniej w krótkim okresie warto mieć się na baczności – dzisiaj o godz. 14:30 poznamy kolejny odczyt danych o PKB za II kwartał (odczyt gorszy, niż 1,6 proc. byłby odebrany negatywnie). Równie „wrażliwe” będą dane nt. cotygodniowego bezrobocia (godz. 14:30), indeksu Chicago PMI (godz. 15:45), czy wreszcie popołudniowe wystąpienia szefa FED. Tutaj każdy słaby odczyt będzie nasilał spekulacje nt. dodatkowych działań stymulujących ze strony FED i tym samym osłabiał pozycję dolara. Niemniej pretekstem do spadku EUR/USD mogłoby być pogorszenie nastrojów na Wall Street i fakt, iż jutro rozpoczynamy październik, czyli z reguły słaby okres dla rynków akcji.

W kraju złoty dość szybko „przetrawił” wczorajszą decyzję RPP i komunikat, którego raczej nie można nazwać zbyt „jastrzębim”. Widać, że przyjęta została strategia wyczekiwania i reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. W efekcie wpływ na złotego miały dzisiaj rano informacje z Hiszpanii i Irlandii. Niewielka reakcja rynku EUR/USD, który nie zdołał spaść poniżej 1,3550 i dość szybko zawrócił w górę (powyżej 1,36), sprawiła, że złoty stracił niewiele. O godz. 10:07 za euro płacono 3,9840 zł, a dolar był wart 2,9250 zł. Bez wyraźnego impulsu z zagranicy, nasza waluta najprawdopodobniej pozostanie dzisiaj dość stabilna.

Zobacz także: Kalkulator wymiany walut

EUR/PLN: W ujęciu dziennym notowania nadal pozostają w kanale wzrostowym rozpoczętym w połowie września z ograniczeniem 3,9550 zł z dołu i 4,00 zł z góry. Dzienne wskaźniki potwierdzają zwyżkę, a MACD zbliża się do poziomu równowagi, którego naruszenie będzie mocnym impulsem do wzrostów. Wydaje się, zatem, iż w perspektywie najbliższych 1-2 tygodni można spodziewać się próby zwyżki w rejon 4,02-4,05, co dobrze wpisze się w oczekiwaną korektę na globalnych rynkach. Na dzisiaj wsparcie można wyznaczyć w okolicach 3,9700-3,9750 zł i wyraźne zejście poniżej jest mało prawdopodobne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »