| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Co powoduje umocnienie dolara

Co powoduje umocnienie dolara

Malejące przekonanie inwestorów, iż Rezerwa Federalna podejmie dzisiaj jakieś kroki zmierzające do poluzowania polityki pieniężnej, sprawiły, iż w godzinach nocnych zaczęło się pokrywanie krótkich pozycji w dolarze otwieranych m.in. po słabych piątkowych danych Departamentu Pracy USA. W efekcie dolar zyskał na wartości w relacji do euro, ale i także funta.

W tym drugim przypadku zaszkodziły zaskakująco słabe dane nt. cen nieruchomości – ankieta stowarzyszenia RICS pokazała nieoczekiwany spadek wskaźnika w lipcu do -8 pkt. wobec oczekiwanej zniżki do +5 pkt. W efekcie GBP/USD spadł dzisiaj we wczesnych godzinach rannych do 1,5771, a EUR/USD do 1,3135. Kolejne godziny przyniosły już nieznaczne odbicie – o godz. 10:00 euro było warte 1,3170 USD, a funt 1,5800 USD.

Czy wczorajsza ankieta Ried Thunberg/ICAP, według której nieznacznie przeważa odsetek tych, których zdaniem FOMC nie zaskoczy dzisiaj nowymi decyzjami ws. quantitative easing, może być dobrą przepowiednią? Wprawdzie członkowie FED mogą mieć pewien komfort w postaci nieco lepszych odczytów indeksu ISM w lipcu, ale przecież to głównie sytuacja na rynku pracy i słaba konsumpcja, jest głównym problemem na który zwracał uwagę Ben Bernanke. Wydaje się, zatem, iż pewne decyzje zapadną, chociaż niekoniecznie mogą sprostać oczekiwaniom części uczestników rynku.

Zobacz także: Rynek finansowy

EUR/PLN: Wczorajszy wieczorny spadek poniżej 3,9750 i zejście w rejon 3,96, nie musi być sygnałem w którą stronę podąży rynek w kolejnych dniach. Tym samym szybki powrót powyżej 3,9750, jaki miał miejsce dzisiaj może być sygnałem, iż w kolejnych dniach rynek będzie celował raczej w rejon 4,00-4,02, niż poniżej 3,96. Dzienne wskaźniki sugerują, iż trend może się pomału odwracać i będziemy celować w powrót do 4,05 w przyszłym tygodniu.

USD/PLN: Dolar odbił się z okolic 2,98 i wzrósł aż w rejon 3,02-3,03. Ten ruch to wynik spadku EUR/USD, który jeżeli będzie kontynuowany, to może doprowadzić do dalszych zwyżek USD/PLN. Wtedy celem będą okolice 3,05, a w przyszłym tygodniu rejon 3,10-3,13.

EUR/USD: Zejście poniżej 1,32 trzeba już traktować na poważnie i może być to zagrożenie dla poziomu 1,3122, którego złamanie będzie już poważniejszym sygnałem, iż rynek wchodzi przynajmniej w kilkudniową korektę. Oporem stał się teraz wspomniany poziom 1,32. Dzienne wskaźniki nie wykluczają scenariusza spadkowego, który w perspektywie kilkunastu dni może doprowadzić nawet do zniżki w okolice 1,2730-1,2800.

GBP/USD: Wyłamanie przez wsparcia 1,5820-1,5850 to też mocny sygnał do dalszych zniżek funta, który jeszcze w piątek testował psychologiczną barierę 1,60. Rośnie ryzyko, iż kolejne dni przyniosą spadek w okolice 1,5520-50, które wyznacza maksimum z kwietnia b.r. Opór to teraz rejon 1,5820-50, a najbliższe wsparcie to rejon 1,5720.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK