| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Polski złoty coraz mocniejszy

Polski złoty coraz mocniejszy

Dopóki na rynkach światowych będą się utrzymywać dobre nastroje, inwestorzy będą ignorować różne niepokojące informacje z rynku lokalnego, jak np. założenia do Wieloletniego Planu Finansowego, które gabinet Donalda Tuska zaprezentował w piątek. Brakuje w nich elementów znaczącego zacieśnienia polityki fiskalnej, ani też propozycji bardziej radykalnych reform.

Rząd chce łatać budżet wyższymi wpływami z tytułu stawki VAT, która może rosnąć też w kolejnych latach (weekendowe spekulacje „Rzeczpospolitej”), a także tak naprawdę jednorazowymi „strzałami” z tytułu prywatyzacji, czy też sprzedaży ziemi. Wyższa stawka VAT może generować dodatkowy impuls inflacyjny co, jak słusznie zauważył Adam Glapiński z RPP, zwiększa ryzyko podwyżki stóp procentowych. Jednak idąc tym „dziwnym” tropem można „odkryć”, że w dłuższej perspektywie może to sprzyjać umocnieniu złotego…

Opublikowane dzisiaj rano słabsze dane dotyczące indeksu PMI w Chinach (spadek w lipcu poniżej bariery 50 pkt.), ani też gorszy odczyt tego samego indeksu dla Polski (52,1 pkt. w lipcu), nie zrobiły na inwestorach żadnego wrażenia. Parkiet w Szanghaju kontynuuje odbicie po wcześniejszych spadkach, a w kraju słaby odczyt PMI jest zestawiany z rewelacyjnymi danymi z Niemiec (indeks IFO), które są naszym największym partnerem. Dane z Europy były dobre (indeksy PMI z Francji i dla całego Eurolandu pobiły oczekiwania, a odczyt dla Niemiec był zgodny z prognozami).

W kolejnych godzinach uwaga rynku skupi się na publikacjach z USA – o godz. 16:00 poznamy dynamikę wydatków na inwestycje budowlane i indeks ISM dla przemysłu (oczek. 54,1 pkt.). Kluczowe będą także nastroje na giełdach.

Zobacz także: Komentarze rynkowe w serwisie Inwestycje

EUR/PLN: Trend spadkowy jest bardzo silny i jak widać próby zbudowania większego odbicia nie dają na razie większych efektów. Złamanie 3,99 będzie skutkować naruszeniem 3,98, co z kolei otworzy drogę do ruchu w stronę 3,95 i 3,9350 w kolejnych dniach. Dzienne wskaźniki pokazują dywergencje z kursem, ale to nie jest wystarczający argument do odwrócenia trendu.

USD/PLN: Złamanie 3,05 to sygnał do kontynuacji spadków. Kolejnym celem jest rejon 3,0350, który już został przetestowany. Wydaje się, zatem, iż w kolejnych dniach możemy zobaczyć okolice 3,00. Dzienne wskaźniki nie dają mocnych sygnałów odwrócenia trendu.

EUR/USD: Dzisiaj w nocy udało się złamać okolice 1,3050-60 i notowania podeszły pod okolice 1,3090. Rejon 1,31 nie został złamany, ale w takim układzie, kiedy rynek jest silniejszy, niż można było to wcześniej sądzić, taki scenariusz dalszej zwyżki nie jest wykluczony. Wsparcie to rejon 1,3050 i dalej 1,2980-1,3000. Opory można wyznaczyć w rejonie 1,31 i dalej 1,3124 (zniesienie Fibonacciego).

GBP/USD: Pomimo obaw trend wzrostowy na funcie jest zachowany, a ruch na wykresie dziennym zaczyna przypominać hiperbolę. Do celu wynikającego z naruszenia 1,55, a więc poziomu 1,58 pozostało już bardzo niewiele. Nie można wykluczyć, iż zostanie on naruszony, a notowania spróbują przetestować okolice 1,59-1,60 w kolejnych dniach.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK