| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Stress testy pozytywne, ale czy wiarygodne

Stress testy pozytywne, ale czy wiarygodne

Mimo, że część analityków wskazywała, iż kryteria przyjęte do przeprowadzenia testów wytrzymałościowych europejskiego sektora bankowego są zbyt łagodne (komunikat CEBS w piątek po południu stała się pretekstem do szybkiego spadku EUR/USD w okolice 1,28), to jednak sama publikacja wyników stress-testów poprawiła jednak nastroje na rynkach.

Okazało się, że tylko 7 z 91 banków nie zdało egzaminu i wymagają one tylko 3,5 mld EUR dokapitalizowania. To znaczna różnica wobec tego, czego się obawiano (30-90 mld EUR) i w tym może tkwić największy problem – bo czy, aby te badania rzeczywiście nie były zbyt łagodne i można uznać je za wiarygodne? W poniedziałek rano akcje europejskich banków nieco rosną, ale już notowania EUR/USD pozostają w okolicach piątkowego, wieczornego zamknięcia – 1,2925. Jeżeli inwestorzy na euro nie „kupili” wyników testów, to kolejne godziny powinny przynieść głębszą korektę wartości wspólnej waluty? Zwłaszcza, że w tym tygodniu może być już mniej pozytywnych impulsów – dzisiaj poznamy chociażby dane o sprzedaży nowych domów w USA – a piątkowe informacje o większej dywidendzie General Electric mogą być jednorazowym impulsem.

Na tym tle złoty znów zachowuje się dość mocno. Naruszenie okolic 4,04-4,05 zł za euro, jakie ma miejsce dzisiaj rano teoretycznie jest sygnałem do ruchu w stronę 4,00 zł w kolejnych dniach. Praktyka każe jednak poczekać do końca dnia na potwierdzenie sygnału i spojrzenie na szerszy kontekst. Sytuacja na Węgrzech pozostanie napięta, sezon publikacji wyników finansowych kluczowych spółek w USA już się kończy, a EUR/USD może wejść w korektę, która raczej nie będzie sprzyjać umocnieniu złotego.

Zobacz także: Komentarze rynkowe w serwisie Inwestycje

EUR/PLN: Trend spadkowy zdaje się być coraz silniejszy, ale warto zaczekać na zamknięcie dnia. Jeżeli wypadnie ono poniżej poziomu 4,04, to wzrosną szanse na wyłamanie dołem z szerokiej 2 miesięcznej konsolidacji. Może być to sygnał do ruchu nawet w rejon 3,93 w kolejnych tygodniach. Jeżeli jednak rynek nie zdoła zamknąć się dzisiaj wieczorem poniżej 4,04, to nadal będzie obowiązywać ryzyko powrotu do 4,10 i wyżej.

USD/PLN: Dolar złamał jednak wsparcie w okolicach 3,1350 i zszedł dzisiaj rano w rejon dość ważnej strefy 3,11-3,12 wyznaczanej z majowych minimów. Układ dziennych wskaźników nadal rysuje pozytywne dywergencje z kursem bazowym. Kluczowe będzie zachowanie się EUR/USD, choć większe prawdopodobieństwo zachowania się rynku w tym tygodniu tkwi w zwyżce w okolice 3,20.

EUR/USD: Dynamika wzrostów w ujęciu dziennym zaczyna hamować, co przekłada się na zachowanie się wskaźników. Z punktu widzenia intraday ważny opór to 1,2954, a złamanie wsparcia w rejonie 1,2860 może przyspieszyć ewentualne spadki. Naruszenie w/w oporu będzie natomiast sygnałem do testu 1,30. Bardziej preferowany jest spadkowy scenariusz.

GBP/USD: Siła funta jest duża, chociaż w piątek było to wynikiem zaskakująco dobrych danych o PKB w II kwartale. Dzisiaj rano dotarliśmy w okolice silnego oporu na 1,55, który może na dłużej powstrzymać wzrosty. Kluczowy będzie spadek poniżej 1,54 jako sygnał do odwrotu.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK