| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > EUR/USD wciąż oporny

EUR/USD wciąż oporny

Wczoraj wieczorem (tj. 06.07.2010r.) nie udało się sforsować kluczowego oporu EUR/USD w rejonie 1,2670, który otworzyłby drogę do zwyżki do 1,27 i dalej do 1,28. Jakie są tego powody? Tak naprawdę można wymienić kilka.

Po pierwsze jego istotność z punktu widzenia analizy technicznej i brak stosownego „podkładu fundamentalnego” do ruchu w górę na EUR/USD – przecież mieliśmy słaby odczyt indeksu ISM dla usług w USA, a irracjonalna korelacja z danymi funkcjonuje tylko od kilku dni i w każdej chwili może się zakończyć. Po drugie w nocy Chińczycy podali, iż amerykańskie obligacje nadal pozostaną kluczowym elementem portfela nadwyżek walutowych, a „Financial Times” zamieścił artykuł sugerujący, iż Europejski Bank Centralny może powrócić do polityki quantitative easing, czyli psucia pieniądza – mimo, iż jest to mało prawdopodobne, to rynek zareagował na te informacje w kontekście posiedzenia ECB zaplanowanego na czwartek. Po trzecie na rynku pojawiły się informacje, iż w najbliższych dniach na rynek mogą trafić wyniki tzw. testów wytrzymałościowych dla europejskich banków. To rodzi pewną niepewność, choć obawy nie są tak duże, jak jeszcze przed ostatnią gigantyczną operacją ECB, kiedy to banki komercyjne musiały zwrócić do banku centralnego 442 mld EUR tanich, kryzysowych pożyczek. Po czwarte z rynków akcji zaczął wyparowywać optymizm, którego „chyba tak naprawdę nie było” – technicy zwrócą uwagę na odbicie się indeksu S&P 500 od oporu na 1.040 pkt.

W efekcie reakcja na rynku EUR/USD, a także generalne odbicie się dolara względem innych walut, wprowadziło także pewne zamieszanie na wykresie złotego. Euro powróciło powyżej 4,10 zł, mimo , że wczorajsze naruszenie tego poziomu sugerowało spadek w okolice 4,05 zł w ciągu kolejnych dni, a dolar znalazł się ponownie powyżej 3,25 zł – o godz. 9:47 notowania wynosiły odpowiednio 4,1230 zł (euro) i 3,2770 zł (dolar). Na rynku widać rosnącą presję w kwestii reform – dzisiaj w jednym z wywiadów prezes NBP, prof. Marek Belka przyznał, iż oczekuje, że rząd przygotuje ambitny budżet na 2011 r. zakładający konieczne zmiany strukturalne. Wczoraj źródła w rządzie poinformowały, że rozważa się oficjalny deficyt niższy od 40 mld zł.

Dzisiaj wpływ na zachowanie się rynku krajowego będzie mieć aukcja 2-letnich obligacji OK1012 za 3,0-5,0 mld zł i wydarzenia na rynkach międzynarodowych. A tam istotne mogą być informacje o majowych zamówieniach w niemieckim przemyśle (dane o PKB za I kwartał to już historia) i ewentualne publikacje „stress-testów” części europejskich banków. Po południu poznamy indeks PMI dla Kanady, który będzie miał wpływ na zachowanie się USD/CAD.

Zobacz też serwis: Inwestycje

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK