REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czekamy na dane z USA

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Po południu opublikowane zostaną ważne dane makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych. O godz. 14:30 poznamy wielkość inflacji CPI i dynamikę sprzedaży detalicznej.

Lepsze prognozy Intela, a także decyzja singapurskiego banku centralnego o częściowej rewaluacji lokalnej waluty, poprawiły nastroje inwestorów podczas sesji azjatyckiej. To przekłada się dzisiaj rano na złotego, który o godz. 10:22 jest notowany na poziomie 3,8650 zł (euro) i 2,8350 zł (dolar), złoty jest zatem mocniejszy, ale nieznacznie. Trzeba pamiętać, że to wszystko może się odwrócić dzisiaj po południu po publikacji informacji z USA. A będzie ich wiele, kluczowe będą zarówno dane o inflacji CPI, jak i dynamika sprzedaży detalicznej – obie te figury są istotne z punktu widzenia konsumpcji (godz. 14.30). Z kolei o godz. 16:00 głos zabierze w Kongresie szef FED, który „omówi” bieżącą sytuację w gospodarce i jej perspektywy na przyszłość.

REKLAMA

Wskaźniki makroekonomiczne

Nie można mieć pewności, iż większy optymizm Bena Bernanke nie zostanie odebrany przez niektórych inwestorów, jako przyczynek do stosownych działań na polu polityki monetarnej w przyszłości. W takim układzie umocniłby się dolar, ale także osłabiły rynki surowców i waluty emerging markets, oraz giełdy. Wracając do sytuacji w kraju – dzisiejsza wypowiedź p.o. prezesa NBP, Piotra Wiesiołka w kwestii przyszłych interwencji na rynku, jest dość spokojna i wyważona – trudno ją nazwać nawet próbą „werbalnego” wpłynięcia na rynek. Istotniejsze mogą być wyniki dzisiejszej aukcji 10-letnich obligacji DS1020 w południe.

Notowania walut on-line

REKLAMA

EUR/PLN: Chwilowo pozostajemy w konsolidacji 3,8550-3,8850. Wyraźne przełamanie któregoś z tych poziomów zadecyduje o dalszym rozwoju wypadków. Teoretycznie wciąż nie można wykluczyć scenariusza szybkiego ruchu w rejon 3,91-3,93. Zejście poniżej 3,85 będzie sygnałem, iż w kolejnych dniach przetestujemy poziomy sprzed interwencji NBP, czyli 3,83.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

USD/PLN: Wysokie notowania EUR/USD przekładają się na spadek USD/PLN, na razie nie udaje się jednak sforsować silnych wsparć na 2,8150-2,82 i chyba do tego w najbliższym czasie nie dojdzie (możliwy spadek EUR/USD). Silny opór to rejon 2,86-2,88. Nie można wykluczyć jego testowania w najbliższych dniach. Jeżeli jednak zostanie złamany poziom 2,8150, to powyższy scenariusz staje się nieaktualny.

EUR/USD: Wczoraj EUR/USD spadł „tylko” do 1,3545, stąd też nie można mówić o udanym teście okolic 1,35. Ten scenariusz nadal obowiązuje, mimo, że doszło do naruszenia poziomu 1,3630. Wskaźniki 4-godzinowe rysują dywergencje z kursem. Sygnałem słabości rynku będzie przełamanie okolic 1,3590. Jeżeli nie dojdzie do tego dzisiaj, to jutro trzeba będzie się pogodzić z ruchem w stronę 1,3690, czyli maksimum z poniedziałku.

GBP/USD: Wczoraj zwracałem uwagę, iż sygnałem słabości rynku będzie naruszenie 1,5330. Do tego nie doszło, stąd też próba ruchu w górę dzisiaj rano. Mimo tego wydaje się, iż wciąż pozostaje zagrożenie spadkiem. Słabość rynku potwierdzi zejście poniżej 1,5380-90. Jeżeli nie dojdzie do tego dzisiaj, to jeszcze w tym tygodniu możliwy będzie ruch na 1,55 i nieznaczne naruszenie w/w poziomu.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA