| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Złoty przestał się wzmacniać

Złoty przestał się wzmacniać

Na razie nie udało się przetestować poziomu 3,86 zł za euro mimo lepszego zachowania się indeksów na Wall Street wczoraj wieczorem, co częściowo uchroniło też EUR/USD przed ponownym testem okolic 1,3530.

Inwestorzy otrzymali garść dobrych informacji – to lepsze dane o dynamice eksportu w Chinach, co poprawiło nastroje wokół azjatyckich „carry-tradów”, czyli głównie dolara australijskiego, ale też rzeczy bliższe nam – podniesienie perspektywy ratingu dla Rumunii do stabilnej przez S&P, czy też optymistyczny wywiad ministra Rostowskiego dla „Financial Times”, gdzie stwierdził on, iż celem rządu jest redukcja zadłużenia, tak aby „Polska była jednym z pięciu najmniej zadłużonych krajów w Unii Europejskiej”. Wprawdzie pesymiści dostrzegli, iż agencja Fitch nie chce na razie zmienić negatywnej perspektywy ratingu dla Portugalii, mimo, iż tamtejszy rząd zaprezentował w poniedziałek pakiet cięć w wydatkach budżetowych, a Turcja nie dostanie pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zresztą w tym ostatnim przypadku, to chyba oczekiwania części uczestników rynku były błędne, gdyż przedstawiciele MFW stwierdzili po prostu, iż lepsza sytuacja gospodarcza nie uzasadnia przyznania takiej pomocy.

Widać jednak, iż bliskość poziomu 3,85 zł na euro zniechęca potencjalnych kupujących naszą walutę, a dodatkowo zwracają oni uwagę na sytuację pewnego „zawieszenia” na rynkach akcji, jaka pojawiła się w ostatnich dniach. Część z nich wskazuje także na wczorajsze wypowiedzi dwóch członków RPP, którzy wskazywali na zagrożenia płynące ze zbyt szybkiego umocnienia się złotego. Inni patrzą także na Dubaj, gdzie w tym tygodniu mamy poznać warunki kolejnej spłaty zadłużenia przez ten borykający się z problemami arabski emirat. Być może impulsem, który spowoduje, iż EUR/PLN zaatakuje dzisiaj poziom 3,86 będą udane wyniki aukcji 2-letnich obligacji OK0712, które poznamy w południe. Nie można jednak wykluczyć, iż złoty po prostu zdyskontował w krótkim terminie wszystkie pozytywy. W takim układzie kolejne dni mogą przynieść korektę w okolice 3,94-3,95 za euro.

Notowania walut on-line

EUR/PLN: Teza o tym, iż korekta jest bardziej prawdopodobna, niż kontynuacja spadków, może być słuszna. Widać, że w rejonie 3,8650 zaczyna pomału budować się formacja podwójnego dna, a wskaźniki na wykresie 4-godzinowym potwierdzają perspektywę zwyżki. Odwracanie się trendu (nawet do korekty) ma jednak to do tego, iż cechuje się nieraz wieloma błędnymi sygnałami w ujęciu intraday. Dla pewności lepiej zaczekać do końca dnia – jeżeli poziom 3,86 nie zostanie naruszony, to sytuacja będzie bardziej klarowna. Opory to 3,88 i 3,90.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK