| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Zamiana kredytów > Kredyty refinansowe - hasło nieaktualne

Kredyty refinansowe - hasło nieaktualne

Kredyt refinansowy to sposób na obniżenie rat spłacanego zadłużenia poprzez przeniesienie kredytu do tańszego banku. Tyle że teraz już nie ma tańszych banków. Są tylko droższe.

Jeszcze rok temu 6 proc. korzystających z wyszukiwarki kredytów hipotecznych w ramach Comperia.pl szukało kredytów refinansowych. Dziś jest to tylko 2 proc. Powód spadku popularności tego produktu jest bardzo prosty. Większość osób, które zaciągnęły kredyty przed pojawieniem się w Polsce efektów światowego kryzysu finansowego cieszą się z kredytów oprocentowanych w oparciu o marżę w widełkach 1 - 2 pkt. proc. Dzisiaj taki poziom to szczyt marzeń. I to dostępny tylko w przypadku kredytów złotowych. W przypadku kredytów marża na poziomie 2 proc. to już doskonały wynik.

Banki nie walczą o nowych klientów. A jeżeli już to nie poprzez niskie oprocentowanie. Nie pozwala na to problem braku dostępu do pieniądza. Prezesi banków twierdzą, że wciąż na rynku istnieje problem z finansowaniem akcji kredytowej. Nie mają oni dostępu do pieniędzy poza kieszeniami swoich właścicieli oraz bazą depozytową. Oba źródła nie rozwiązują jednak problemu. Właściciele dzisiaj nie są chętni do dosypywania pieniędzy. Z kolei baza depozytowa ma krótkoterminowy charakter. Są to w większości lokaty na 3 czy 6 miesięcy. Po upływie tego czasu pieniądze trzeba zwrócić klientowi, a kredyt hipoteczny ma być przecież spłacany dużo dłużej.

Kredyty refinansowe mogą być nadal dobrym rozwiązaniem jedynie dla osób, które spłacają nimi zobowiązania o charakterze konsumpcyjnym: kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty samochodowe. W tym przypadku, pomimo obowiązujących obecnie wyższych marż, klient może wyjść na swoje. Również dzięki temu, że zobowiązanie, dzięki hipotecznemu zabezpieczeniu, zostanie rozciągnięte na dużo dłuższy okres. Rata wtedy istotnie spadnie, a kredytobiorca wymknie się z zaciskającej się pętli.

Na powrót popularności klasycznych kredytów refinansowych nie ma co liczyć. Czasy, w których banki przyznawały hipoteki bez prowizji, przy rekordowo niskich marżach i na oświadczenie na razie odeszły do lamusa. Jeszcze wiele wody upłynie zanim banki wrócą do ekspansywnej akcji kredytowej. Niestety. Dla klienta i dla gospodarki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK