| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Zamiana kredytów > Refinansowanie kredytu walutowego w praktyce

Refinansowanie kredytu walutowego w praktyce

Dzięki ustawie antyspreadowej dużo więcej klientów banków ma podstawy do tego, żeby poważnie myśleć o refinansowym kredycie walutowym. Kredytobiorcy zaoszczędzą ok. 7 proc. pożyczonej kwoty na refinansowanych kredytach walutowych. Przyjrzyjmy się refinansowemu kredytowi walutowemu okiem ekspertki.

Dodatkowe formalności i koszty

Oczywiście klient musi pamiętać, że refinansowanie kredytu walutowego wymaga przejścia od nowa przez ścieżkę kredytową, a także poniesienia wielu dodatkowych kosztów, nawet gdy nie ma już tego, związanego ze spreadem.

Dopiero po zsumowaniu koniecznych wydatków można podjąć odpowiedzialną decyzję o zmianie banku. W wielu instytucjach co najmniej przez pierwsze trzy do pięciu lat od zawarcia umowy, za wcześniejszą spłatę kredytu trzeba zapłacić prowizję, wynoszącą ok. 1,5 proc. wartości oddawanej kwoty.

Klient musi również starać się o zmianę wpisu w księdze wieczystej nieruchomości i do czasu nowego wpisu opłacać ubezpieczenie pomostowe, co oznacza np. podniesienie oprocentowania z 0,5 do 1,5 p.p. na kilka miesięcy. Trzeba też wyłożyć pieniądze na wynagrodzenie dla notariusza, kolejną wycenę nieruchomości, ewentualną prowizję w nowym banku.

Jednak na zmienionych warunkach marża kredytu walutowego po refinansowaniu będzie niższa. Zdecydowanie łatwiej niż kiedyś jest osiągnąć w niedługiej perspektywie korzyść ze zmiany.

Czy banki pozostaną na taką sytuację obojętne? Trudno dziś kategorycznie stwierdzić. Można jednak spodziewać się, że będą próbować na dłużej wiązać klientów prowizjami za wcześniejsze spłaty refinansowanych kredytów walutowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK