REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty dla MŚP – kiedy warto po nie sięgnąć i na jaki cel?

 Prometeia
Grupa doradczo-inwestycyjna
Piotr Gabrowski
Kredyty dla MŚP – kiedy warto po nie sięgnąć i na jaki cel?/Fot. Fotolia
Kredyty dla MŚP – kiedy warto po nie sięgnąć i na jaki cel?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prężny rozwój przedsiębiorstwa nie będzie możliwy bez kapitału w odpowiedniej wysokości. Pozwala on zatrudniać nowych pracowników, poszerzać pola działania oraz inwestować. Firmy sektora MŚP najczęściej finansują swoją działalność samodzielnie, bez sięgania po kredyt bankowy. Tymczasem to zewnętrzne źródła kapitału stanowią atrakcyjne koło zamachowe rozwoju firm.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w „Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2013-2014”, opublikowanym w minionym roku, przytacza dane statystyczne dotyczące udziału sektora MŚP w gospodarce krajowej. W Polsce funkcjonuje 1,77 mln przedsiębiorstw niefinansowych, a małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99,7% tych podmiotów. MŚP generują aż 48,5% produktu krajowego brutto, co oznacza, że mają bardzo duży wpływ na dynamikę polskiej gospodarki, której kondycja przekłada się na warunki życia wszystkich obywateli.

REKLAMA

Potrzeba inwestycji

Aby prężnie się rozwijać, przedsiębiorcy potrzebują pieniędzy. Osiągnięcie progu, w którym zyski z prowadzonej działalności mogą stanowić koło zamachowe rozwoju, dla wielu właścicieli firm jest celem, do którego dążą latami. Podstawowym źródłem finansowania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw jest ich kapitał własny, który przeznaczają na bieżącą działalność lub akumulują, ale nie dokonują inwestycji.

Bierność kredytowa

By ruszyć z miejsca, potrzebne jest więc przedsiębiorcy zewnętrzne źródło finansowania. Jednak Polsce co piąte przedsiębiorstwo niefinansowe funkcjonuje bez kredytów bankowych. Zniechęcenie do kredytów ma swoją podstawę w wielu czynnikach m.in. w lęku przed utratą płynności kredytowej, oraz nieznajomości procedur i odgórnym założeniu, że firma nie posiada zdolności kredytowej. Problem tzw. zniechęcenia kredytowego ciekawie przeanalizował Narodowy Bank Polski w opracowaniu pt. „Dlaczego polskie przedsiębiorstwa nie korzystają z kredytu? Zjawisko zniechęcenia kredyto(nie)biorcy”.

Więcej korzyści, mniej strachu

Jak już powiedziano, zewnętrzne źródło finansowania odblokowuje możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Kredyt działa jak dźwignia finansowa, pozwala na inwestowanie środków, które przekraczają własne zasoby przedsiębiorstwa – mechanizm ten nazywany jest popularnie lewarowaniem. Pozwala na zatrudnienie ludzi i doposażenie firmy a nawet zakup nowych technologii lub rozwiązań, które pozwolą zyskać przewagę konkurencyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto rzetelnie spłacanie kredytu, przekłada się na budowanie pozytywnej historii kredytowej, czyli wzrostem zaufania banków do firmy. Dzięki temu, możliwe będzie wzięcie kolejnego kredytu w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowych.

Po jakie kredyty może sięgnąć firma?

Na rynku dostępnych jest kilka form kredytowania, z których przedsiębiorcy mogą korzystać w zależności od swoich możliwości i potrzeb. W dalszej części artykułu krótko je przybliżymy.

REKLAMA

Kredyt w rachunku bieżącym jest najprostszą formą kredytowania, udostępnianą przez banki firmom, które mają pozytywną historię na rachunku bieżącym – czyli regularne wpływy. Kredyt w rachunku może być odnawialny lub nieodnawialny. Jeśli kredyt jest odnawialny, umożliwia wielokrotne korzystanie z przyznanych w ramach limitu kredytowego środków, bez konieczności każdorazowego zawierania umowy kredytowej. Działa w ten sposób, że każdy wpływ na konto powoduje automatyczną spłatę części zadłużenia i wzrost puli środków, z których możemy ponownie skorzystać. Odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej części kredytu, a nie od całej przyznanej kwoty. W przypadku kredytu nieodnawialnego, każdy wpływ na konto powoduje jego spłatę aż do momentu całkowitego uregulowania długu, bez możliwości odnowienia.

Kredyt obrotowy działa na podobnej zasadzie jak kredyt w rachunku bieżącym, przy czym może być przypisany do rachunku bieżącego lub kredytowego. Jest to forma kredytu krótkoterminowego (1-3 lata), którego warunki finansowe są zależne od kondycji i obrotów przedsiębiorstwa.

Kredyt obrotowy to dobre rozwiązanie dla firm, które okresowo borykają się z płynnością finansową i potrzebują środków na zakup np. materiałów, surowców czy usług niezbędnych do prowadzenia bieżącej działalności. Kredyt obrotowy zwykle nie posiada harmonogramu spłat, a bank wymaga uregulowania zadłużenia do momentu zakończenia umowy.

Kredyt inwestycyjny różni się od obrotowego tym, że pozyskiwany jest na określony cel i ma charakter długoterminowy (nawet do kilkudziesięciu lat). Przedsiębiorca sięgający po to źródło finansowania ma na celu dokonanie inwestycji, która przyczyni się do rozwoju i wzrostu wartości firmy. Celem może być np. zakup lub budowa nieruchomości, przeprowadzenie modernizacji, uruchomienie produkcji bądź zakup licencji, patentów, znaków towarowych lub papierów wartościowych. Kredyt inwestycyjny może być wypłacony jednorazowo lub w transzach i spłacany jest ratalnie.

Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Należy pamiętać, że oferta banków jest bardzo szeroka i warunki kredytowania mogą się od siebie znacząco różnić. Banki udostępniają również pokrewną formę finansowania dla przedsiębiorstw, jaką jest leasing, który stanowi umowę między stronami, nie jest jednak kredytem. Przedmiotem umowy może być np. samochód, który przez okres trwania umowy pozostaje własnością banku i jest udostępniony do korzystania przedsiębiorcy. Przedsiębiorca dokonuje regularnych wpłat pokrywających koszt zakupu i wypożyczenia samochodu, który z końcem umowy stanie się jego własnością. Przedsiębiorca może wziąć w leasing każdą rzecz, zaliczającą się do środków trwałych m.in. samochody, urządzenia biurowe czy linie produkcyjne – bez konieczności jednorazowego angażowania dużych środków.

Inne źródła finansowania zwrotnego   

Do dyspozycji oprócz kredytów jest również kilka innych źródeł finansowania, m.in. środki z Unii Europejskiej. Fundusze unijne znane są przedsiębiorcom głównie jako bezzwrotne dotacje, jednak w latach 2014-2020 nawet 5% unijnych środków będzie miało charakter funduszy zwrotnych. Oznacza to, że będą dostępne w postaci pożyczek udzielanych przez pośredniczące firmy i instytucje.

Przykładem zupełnie innego źródła kapitału dla przedsiębiorstw są inwestorzy. Na wczesnym etapie rozwoju firmy, niejednokrotnie w fazie kiedy jest ona zaledwie projektem – ale dającym perspektywę osiągnięcia sukcesu i wysokiej stopy zwrotu, dużą szansą dla przedsiębiorcy może być współpraca z funduszem typu venture lub aniołem biznesu.

Są to inwestorzy, którzy udzielą wsparcia kapitałowego i udostępnią swoje zasoby w postaci kontaktów, zaplecza lub ekspertów, w zamian za przejęcie części udziałów w firmie. Anioł biznesu to najczęściej inwestor, który angażuje się osobiście w przedsięwzięcie, będzie dla przedsiębiorcy mentorem i pomoże rozwijać biznes. Anioł może dokonywać inwestycji sam, lub wspólnie z innymi inwestorami. Jednak przedsiębiorcom szukającym inwestora zdecydowanie łatwiej zgłosić się do funduszu venture, niż znaleźć anioła biznesu, który często chce pozostać anonimowy.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że inwestorzy często interesują się projektami i firmami, które działają w obszarze innowacji usługowych lub produktowych, bo to one dają szansę na podbicie rynku i osiągnięcie największych zysków z dokonanej inwestycji.

Gdzie szukać wsparcia

Przedsiębiorcy rozważający pozyskanie dodatkowego kapitału w postaci kredytu powinni w pierwszej kolejności porozmawiać z bankiem, w którym prowadzą rachunek bieżący. Bank zna historię przedsiębiorstwa i jeśli jest ona pozytywna, będzie skłonny udzielić kredytu. Alternatywną może być samodzielne porównanie ofert kilku banków, lub skorzystanie z usług firmy pośredniczącej, która pomoże przedsiębiorcy ocenić zdolność kredytową i dokonać wyboru naj korzystniejszej oferty.

Przedsiębiorcy, którzy niekoniecznie są zainteresowani kredytem, mogą nawiązać współpracę z firmą doradczą zajmującą pozyskiwaniem kapitału. Takie firmy angażują wszystkie dostępne na rynku źródła finansowania od kredytów, przez dotacje unijne po pozyskiwanie kapitału od inwestorów giełdowych lub funduszy wysokiego ryzyka.

Dodatkowo doradca obejmie przedsiębiorcę kompleksową opieką, która wykracza poza zdobywanie kapitału i obejmuje również budowanie strategii rozwoju firmy, pozyskiwanie partnerów biznesowych czy dokonywanie inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA