| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Ranking kredytów walutowych - luty 2010

Ranking kredytów walutowych - luty 2010

Jak po walutę, to do Deutsche Banku – instytucja ta ma najlepszy kredyt hipoteczny zarówno w euro, jak i we franku.

Rata niższa o 15, 20 czy nawet 25 proc. kusi i nic dziwnego, że po zapaści z pierwszej połowy ubiegłego roku, Polacy znów coraz chętniej biorą kredyty w obcych walutach – najczęściej w euro. Kredyt w tej walucie dostępny jest w 15 bankach, podczas gdy we franku szwajcarskim – w dziewięciu. W Open Finance przyjrzeliśmy im się dokładnie.

W obu rankingach bezapelacyjnie najlepszy okazał się być Deutsche Bank PBC. Jego oferta kredytu w euro otrzymała łączną notę 9,2 pkt na 10 możliwych. Bardzo dobrze wypadły także DnB Nord i PKO BP (po 8,8 pkt), a dobrze Raiffeisen Bank Polska (7,9 pkt) oraz Alior Bank i mBank (oba po 7,5 pkt). W rankingu kredytów frankowych przewaga zwycięzcy nie jest już tak duża. Ofertę DB oceniliśmy na 7,9 pkt, a mBanku na 7,5 punktów. Dalej ex-aequo z 6,7 pkt są Kredyt Bank, MultiBank i Bank BPH.

Zobacz też: Ranking kredytów hipotecznych

Największą zaletą oferty DB w euro są niskie marże. W ofercie standardowej modelowy klient (warszawska rodzina 2+1 o dochodach 7 tys. zł netto, która chce kupić mieszkanie za 300 tys. i ma 25 proc. wkładu własnego) może liczyć na marżę niższą niż 3 pkt proc., a gdy pójdzie na maksymalne ustępstwa (oprócz założenia konta zdecyduje się na przystąpienie do produktu inwestycyjno-ubezpieczeniowego db Inwestuj w Przyszłość) bank jest skłonny obniżyć marżę nawet do 1,47 pkt proc. Żaden inny bank nie ma w ofercie tak niskiej marży. Najbliżej jest DnB Nord, w którym po maksymalnych obniżkach może ona wynieść 2,3 pkt proc. Ten sam bank jako jeden z nielicznych ma w ofercie prowizję zero procent i nie pobiera za to dodatkowego ubezpieczenia (jak czyni to np. Raiffeisen).

Aktualna oferta banków

W kredycie walutowym nie sposób przejść obojętnie obok spreadu, który wpływa na wysokość miesięcznej raty. Dla euro najniższą różnicę pomiędzy kursem zakupu a sprzedaży waluty mają Bank Pekao (4,6 proc.) oraz PKO BP, mBank i MultiBank (po 5 proc.). W najdroższych bankach (DnB Nord, Polbank i Getin Noble Bank) spread może być nawet dwa razy wyższy.

Tylko pięć z 15 banków uwzględnionych w rankingu udziela kredytów w euro nie wymagając przy tym wkładu własnego. Są to: Bank Ochrony Środowiska, Alior Bank, Deutsche Bank PBC oraz mBank i MultiBank, które deklarują nawet LTV równe 110 procent. Trzeba jednak pamiętać, że nadwyżka ponad wartość nieruchomości może być przeznaczona jedynie na opłaty około kredytowe (prowizje, ubezpieczenia etc.).

Polecamy artykuły

Autorzy:

Open Finance Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK