| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Ranking kredytów walutowych - luty 2010

Ranking kredytów walutowych - luty 2010

Jak po walutę, to do Deutsche Banku – instytucja ta ma najlepszy kredyt hipoteczny zarówno w euro, jak i we franku.

Dla wielu osób nadal kluczowa jest kwestia zdolności kredytowej, a tę każdy bank liczy po swojemu. Najłagodniej na klientów patrzy Polbank, który rodzinie 2+1 o dochodach 7 tys. netto jest w stanie pożyczyć w euro ponad 750 tys. zł, do tej granicy żadna inna instytucja nawet się nie zbliżyła. Na drugim biegunie znajduje się BZ WBK (238 tys. zł), a zdecydowana większość banków oferuje kredyt w wysokości 500-600 tys. złotych.

waluta

średnia marża

w pkt. proc.

rata kredytu

PLN

2,4

1430 zł

EUR

3,5

1158 zł

CHF

4,4

1239 zł

Założenia: spread dla EUR = 6,3%, dla CHF = 6,6%.
Źródło: obliczenia Open Finance.

Podobne rozbieżności występują w kredytach we franku, najwyższy kredyt skłonny jest udzielić Polbank (630 tys. zł), który zdecydowanie wyprzedza tu konkurencję. Jeśli chodzi o inne kluczowe parametry kredytu to znów bryluje udzielający kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości Deutsche Bank, a jego standardowa marża to 3,77. Dzięki cross-sellowi można ją obniżyć do 2,97.

Jedyny poważny zarzut jaki mamy do zwycięzcy rankingu to zbyt wysoki spread dla franka szwajcarskiego. 9,5 proc. to najwięcej spośród banków, które obecnie udzielają kredytów w tej walucie. Najlepiej pod tym względem wypadają Alior Bank (5,51 proc.) i PKO BP (5,6 proc.) – w obu przypadkach jest to jedna z niewielu zalet oferty, bank te zajęły w rankingu dwa ostatnie miejsca.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku takich zestawień wiele zależy od przyjętych założeń. Dla potrzeb obliczenia marży, prowizji, zdolności kredytowej i wysokości raty przyjęliśmy, że klientem jest stołeczna rodzina z dzieckiem o dochodach 7 tys. zł netto i idealnej historii kredytowej, która kupuje mieszkanie za 300 tys. zł, posiadając przy tym wkład własny w wysokości 75 tys. (25 proc.). Gdyby modelowy klient był inny, ranking mógłby wyglądać inaczej.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe ograniczenia w niektórych bankach. BPH i Pekao udzielają kredytów w euro tylko osobom zarabiającym w tej walucie, jest to więc oferta dla bardzo wąskiej grupy klientów. Na dodatek w Pekao maksymalny okres kredytowania to 20 lat. Także propozycja BZ WBK nie jest przeznaczona dla wszystkich – dla kredytu w euro bank wymaga 30-proc. wkładu własnego i bardzo ostrożnie liczy zdolność kredytową, co sprawia, że na kredyt taki stać tylko zamożnych klientów.

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Autorzy:

Open Finance Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK