| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > BRE Bank w tym roku pożyczy kilka miliardów złotych

BRE Bank w tym roku pożyczy kilka miliardów złotych

BRE Bank, wraz ze swoimi detalicznymi oddziałami przygotowują agresywną strategię kredytową na 2010. Podczas odwilży na rynku kredytów, najwięcej środków przeznaczonych będzie na kredytowanie nieruchomości.

BRE Bank oraz jego detaliczne marki MultiBank i mBank są przygotowane do kredytowej odwilży. Mamy na kredyty co najmniej między 2 a 5 mld zł – zapowiedział Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku, we wtorek przy okazji publikacji wyników za czwarty kwartał 2009 r. Jesteśmy maszyną gotową do udzielania kredytów, gdy dojdzie do odwilży – dodał. Zdaniem prezesa, pierwsi luźniejszą politykę kredytową odczują klienci detaliczni. Na firmy kolej przyjdzie później. Co będzie bezpośrednim impulsem do startu akcji kredytowej? Trudno wskazać na jeden element, liczymy na poprawę sytuacji makroekonomicznej – tłumaczył Mariusz Grendowicz.

Bank w tym roku zamierza chętniej pożyczać na finansowanie nieruchomości. Już wcześniej szef detalu w BRE – Jarosław Mastalerz zapowiedział, że MultiBank i mBank będą sprzedawały 200 mln zł kredytów hipotecznych miesięcznie. Dynamicznie ruszy również w tym roku sprzedaż kredytów samochodowych – poinformował Mariusz Grendowicz. Bank będzie chętniej finansował zarówno nowe, jak i używane auta. Z kredytami konsumpcyjnymi, po nie najlepszych doświadczeniach w zeszłym roku (głównie z powodu nie spłacania rat kredytów gotówkowych BRE odpisał na rezerwy detaliczne w całym roku blisko 441 mln zł, całość rezerw wyniosła niemal 1,1 mld zł) bank będzie ostrożniejszy. Będziemy je oferować przede wszystkim znanym sobie klientom – mówił prezes. O swoich możliwościach kredytowych, każdy klient będzie wkrótce informowany na stronie internetowej po zalogowaniu się do systemu. Kredyt będzie mógł wykorzystać w dowolny sposób. W kolejnym etapie, jeszcze w tym roku, bank umożliwi uruchamianie takiego limitu na telefon w wybrany przez klienta sposób np. w postaci kredytu w koncie czy na karcie kredytowej.

Czytaj też: Wracają kredyty na mieszkania w budowie

Na ile plany mówiące o kilku miliardach złotych kredytów w tym roku różnią się od polityki prowadzonej w zeszłym roku, najlepiej widać po zmianach portfela kredytowego za 2009 r. Zadłużenie klientów detalicznych przez cały miniony rok nie zmieniło się i wyniosło 27,4 mld zł. W przypadku przedsiębiorstw firmy więcej oddały, niż pożyczyły. Wartość spłacanych przez nie kredytów z 14,6 mld zł na koniec 2008 r. spadła do 14 mld zł w 2009 r. Jednocześnie 2,9 mln klientów indywidualnych BRE Banku miało 20 mld zł oszczędności, depozyty 12 836 klientów korporacyjnych wynosiły 14,6 mld zł. 

Kalkulator rat kredytu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK