| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Tanie kredyty w euro

Tanie kredyty w euro

Im więcej mówi się o wejściu Polski do strefy euro, tym więcej banków wprowadza promocje kredytów we wspólnej walucie. Kredyty w euro stają się bardziej bezpieczne. Od początku 2010 roku dwa banki ponownie wprowadziły do oferty kredyty hipoteczne w euro, a kilka innych obniżyło marże.

Niskie stopy procentowe w strefie euro i postępująca odwilż na rynku kredytów mieszkaniowych sprawiły, że kredyt we wspólnej walucie jest dziś najtańszym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości.

Rynkowa średnia marża dla kredytu w euro wynosi około 3,3, choć zależy oczywiście od profilu klienta oraz szczegółowych parametrów kredytu. Miesięczna rata hipotetycznego kredytu z taką marżą na 300 tys. zł, rozłożonego na 30 lat, wynosi około 1497 zł (zakładając 5,5-proc. spread), podczas gdy dla złotego (marża 2,4) jest to już 1916 zł, czyli o ponad 28 proc. więcej. Na dodatek, złoty powinien się w tym roku dalej do euro umacniać. Według oficjalnych prognoz Grupy Getin Noble Bank, na koniec roku euro będzie kosztować 3,70 zł, co oznacza dalszą obniżkę miesięcznej raty kredytu w tej walucie.

Bank Zachodni WBK wrócił do pożyczania w euro pod koniec stycznia bieżącego roku. BZ WBK zawsze był daleki od rozdawania kredytów lekką ręką i nowa oferta to potwierdza. Aby dostać w tym banku kredyt w euro, trzeba zarabiać co najmniej 2 tys. zł miesięcznie i mieć minimum 30-proc. wkład własny oraz 2 proc. wartości kredytu na pokrycie niekredytowanej prowizji za jego udzielenie. Standardowa marża wynosi 3,5, jednak dla klientów z sektora VIP istnieje możliwość obniżenia jej do 3,0. Aby zostać w BZ WBK uznanym za prestiżowego klienta należy mieć miesięczne wpływy na konto powyżej 15 tys., zł lub 200 tys. zł płynnych aktywów w banku od co najmniej 6 miesięcy.

Bank

Max LTV

Marża

Prowizja

Bank Zachodni WBK

70%

od 3

2%

Getin Noble Bank

80%

od 3,45

od 2,95%*

*ubezpieczenie zamiast prowizji, źródło: Open Finance.

Także połączony Getin Noble Bank stawia na sprzedaż wiązaną. Istnieje możliwość obniżki marży o 0,5 pkt proc. pod warunkiem inwestycji w program regularnego oszczędzania Pareto (100 zł składki na każde 100 tys. zł kredytu). Najniższa marża kredytu w euro dostępna w GNB to 3,45.

Porównaj ofertę kredytów

Niżej oprocentowane kredyty w euro są w bankach, które mają je w ofercie od dłuższego czasu, a ostatnio wprowadziły tylko zmiany. Np. w Deutsche Banku klient mający miesięczne wpływy na konto w tym banku ponad 12 tys. zł ma szansę na kredyt w euro z marżą od 2,2 (w zależności od LTV), z kolei lojalny klient Raiffeisena może sobie obniżyć marżę do 2,3 pkt proc., a mBanku i MultiBanku do 2,5. Po złożeniu z 3-miesięcznym LIBOR-em daje to kredyt oprocentowany na około 3 procent.

Czytaj też: Dużo tańsze kredyty w euro

Kredyt

Marża

Pierwsza rata

PLN

2,4

1916 zł

EUR

3,3

1497 zł

Rodzina na Swoim

2,6

1106 zł

Założenia: kredyt na 300 tys., na 30 lat, raty równe, spread dla EUR = 5,5%,
źródło: obliczenia Open Finance.

W związku z odejściem banków od kredytów we franku szwajcarskim, jedyną konkurencją cenową do kredytu w euro jest obecnie program Rodzina na Swoim. Dzięki rządowej dopłacie, pokrywającej połowę odsetek, rata kredytu o średnich rynkowych parametrach jest o 25-30 proc. niższa od tej w euro. Warto jednak pamiętać, że rząd dopłaca tylko przez osiem lat, a i sam program ma sporo ograniczeń i nie każdy może z niego skorzystać.

Kalkulator rat kredytu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK