| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych

Łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych

Indeks dostępności kredytowej obrazujący rynek kredytów hipotecznych gwałtownie skoczył w styczniu do rekordowego poziomu 107,52 pkt.

Obliczany co miesiąc przez Open Finance i TVN CNBC Biznes Indeks Dostępności Kredytowej (IDK) osiągnął w styczniu najwyższy poziom – 107,52 pkt. W stosunku do grudnia wskaźnik wzrósł o 2,56 pkt i był to największy miesięczny wzrost indeksu, który obliczany jest od czerwca 2009 roku.

Notowania IDK zależą od trzech czynników: maksymalnego możliwego LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości), bankowej marży oraz maksymalnej zdolności kredytowej wyliczonej dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia więc zarówno podejście banków (maksymalne LTV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków. Jak dotąd indeks liczyliśmy korzystając z mediany, teraz przeszliśmy na średnią arytmetyczną, dzięki czemu IDK jest bliższy rzeczywistości.

Do indeksu pod uwagę brana jest oferta dziesięciu banków z rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają zatem oferty instytucji sprzedających po kilka kredytów miesięcznie, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych standardów.

Miesiąc

Wartość indeksu w punktach

Czerwiec ‘09

100,00

Lipiec ‘09

100,12

Sierpień ‘09

101,31

Wrzesień ‘09

102,02

Październik ‘09

101,66

Listopad ‘09

103,27

Grudzień ‘09

104,96

Styczeń ‘10

107,52

Źródło: Open Finance

Porównaj ofertę banków

Największy wpływ na styczniowy wzrost IDK miał skokowy wzrost średniej pensji. Wg Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2009 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3652,40 zł, co oznacza wzrost o 6,5 proc. w ujęciu rocznym i o 7,3 proc. w ujęciu miesięcznym. Dzięki temu zarabiająca dwukrotność średniej krajowej rodzina 2+1 może dostać kredyt w kwocie 407,5 tys. zł, średnio o prawie 25 tys. zł wyższy niż miesiąc temu.

Czytaj też: Stać nas na coraz większe mieszkania

Wzrosło także maksymalne LTV. Już siedem z dziesięciu banków, które biorą w ankiecie jest w stanie udzielić kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. Średnie maksymalne LTV wzrosło z 96 do 97 proc., podczas gdy na początku istnienia indeksu wartość ta wynosiła 92 procent. Tym razem niewielki wpływ na zmianę indeksu miała marża kredytowa.

Kalkulator rat kredytu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK