| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Prawie 60 proc. Polaków uważa, że obecny światowy kryzys finansowy skłoni ich do bardziej przemyślanych decyzji kredytowych w przyszłości. W efekcie ponad połowa obecnych kredytobiorców zrezygnuje lub odłoży decyzje o zaciągnięciu kolejnej pożyczki, chyba że będzie to kredyt konsolidacyjny – wynika z badań przygotowanych na zlecenie doradców finansowych Family Finance.

Kryzys finansowy wpędził wiele osób spłacających kredyty w poważne kłopoty. Masowa utrata nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, Irlandii czy też Hiszpanii przyczyniła się do spadku wartości domów i mieszkań, wpędzając w kłopoty także banki.

Apokalipsa kredytowa ominęła Polskę, ale pozostawiła silny ślad w świadomości finansowej Polaków. Wielu ekonomistów przedstawia obecnie Polskę jako zieloną wyspę wzrostu gospodarczego na oceanie pogrążonej w kryzysie Europy. Taki obraz nie jest do końca zgodny z odczuciami Polaków, którzy borykają się ze spłatą kredytów - takie wnioski płyną z badania przygotowanego przez ośrodek Pentor dla firmy doradczej Family Finance.

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych posiada jakikolwiek kredyt, a 55 proc. z tej grupy badanych spłaca więcej niż jedną ratę miesięcznie . Najczęściej wymieniany jest kredyt ratalny (59 proc.) i gotówkowy (40 proc.). 8 proc. respondentów wskazało kredyt samochodowy i karty kredytowe, a 7 proc. spłaca kredyty hipoteczne.

Dla 25 proc. badanych spłata rat jest dużym obciążeniem finansowym 16 proc. wskazało, że zdarzają im się spóźnienia ze spłatą rat z powodu braku środków, a ponad 40 proc. przyznaje się, że nie posiada oszczędności pozwalających na spłatę rat w przypadku utraty źródeł dochodu. Ponad 30 proc. z nich już obecnie ma problem z terminową spłatą rat kredytowych. Dla kolejnych 12,5 proc. raty stanowią ponad 50 proc. dochodów gospodarstwa domowego, co oznacza, że takie kłopoty mogą się pojawić w najbliższej przyszłości.

58 proc. badanych deklaruje, że z powodu kryzysu będzie w sposób bardziej przemyślany podejmowała decyzje kredytowe. 36 proc. zrezygnuje z zaciągania nowych kredytów, a 19 proc. odłoży w czasie takie decyzje. 16 proc. ankietowanych zamierza spłacić wcześniej niektóre zobowiązania, aby zmniejszyć wysokość rat.
Jednocześnie 85 proc. badanych posiadających więcej niż jeden kredyt chciałoby zmniejszyć miesięczne obciążenia z tytułu kredytów i płacić jedną ratę zamiast kilku.
„Polskie banki oraz ich klienci okazali się w wielu przypadkach ostrożniejsi od swoich zachodnich odpowiedników. Mimo to nie brak osób, które zachęcone liberalną polityką banków, zdecydowały się np. na łatwo dostępne zakupy ratalne i w konsekwencji spłacają dzisiaj kilka rat, często w różnych bankach i na różnych warunkach. Nic dziwnego, że dynamicznie rośnie zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi, które pozwalają na zamianę kilku zobowiązań w jeden kredyt” - tłumaczy Ireneusz Kasner, prezes firmy Family Finance.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pentor Research International na zlecenie Family Finance, ogólnopolskiej firmy doradztwa finansowego.

Źródło: Family Finance

Kalkulator rat kredytu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK