| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Coraz niechętniej zaciągamy kredyty

Prawie 60 proc. Polaków uważa, że obecny światowy kryzys finansowy skłoni ich do bardziej przemyślanych decyzji kredytowych w przyszłości. W efekcie ponad połowa obecnych kredytobiorców zrezygnuje lub odłoży decyzje o zaciągnięciu kolejnej pożyczki, chyba że będzie to kredyt konsolidacyjny – wynika z badań przygotowanych na zlecenie doradców finansowych Family Finance.

Kryzys finansowy wpędził wiele osób spłacających kredyty w poważne kłopoty. Masowa utrata nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, Irlandii czy też Hiszpanii przyczyniła się do spadku wartości domów i mieszkań, wpędzając w kłopoty także banki.

Apokalipsa kredytowa ominęła Polskę, ale pozostawiła silny ślad w świadomości finansowej Polaków. Wielu ekonomistów przedstawia obecnie Polskę jako zieloną wyspę wzrostu gospodarczego na oceanie pogrążonej w kryzysie Europy. Taki obraz nie jest do końca zgodny z odczuciami Polaków, którzy borykają się ze spłatą kredytów - takie wnioski płyną z badania przygotowanego przez ośrodek Pentor dla firmy doradczej Family Finance.

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych posiada jakikolwiek kredyt, a 55 proc. z tej grupy badanych spłaca więcej niż jedną ratę miesięcznie . Najczęściej wymieniany jest kredyt ratalny (59 proc.) i gotówkowy (40 proc.). 8 proc. respondentów wskazało kredyt samochodowy i karty kredytowe, a 7 proc. spłaca kredyty hipoteczne.

Dla 25 proc. badanych spłata rat jest dużym obciążeniem finansowym 16 proc. wskazało, że zdarzają im się spóźnienia ze spłatą rat z powodu braku środków, a ponad 40 proc. przyznaje się, że nie posiada oszczędności pozwalających na spłatę rat w przypadku utraty źródeł dochodu. Ponad 30 proc. z nich już obecnie ma problem z terminową spłatą rat kredytowych. Dla kolejnych 12,5 proc. raty stanowią ponad 50 proc. dochodów gospodarstwa domowego, co oznacza, że takie kłopoty mogą się pojawić w najbliższej przyszłości.

58 proc. badanych deklaruje, że z powodu kryzysu będzie w sposób bardziej przemyślany podejmowała decyzje kredytowe. 36 proc. zrezygnuje z zaciągania nowych kredytów, a 19 proc. odłoży w czasie takie decyzje. 16 proc. ankietowanych zamierza spłacić wcześniej niektóre zobowiązania, aby zmniejszyć wysokość rat.
Jednocześnie 85 proc. badanych posiadających więcej niż jeden kredyt chciałoby zmniejszyć miesięczne obciążenia z tytułu kredytów i płacić jedną ratę zamiast kilku.
„Polskie banki oraz ich klienci okazali się w wielu przypadkach ostrożniejsi od swoich zachodnich odpowiedników. Mimo to nie brak osób, które zachęcone liberalną polityką banków, zdecydowały się np. na łatwo dostępne zakupy ratalne i w konsekwencji spłacają dzisiaj kilka rat, często w różnych bankach i na różnych warunkach. Nic dziwnego, że dynamicznie rośnie zainteresowanie kredytami konsolidacyjnymi, które pozwalają na zamianę kilku zobowiązań w jeden kredyt” - tłumaczy Ireneusz Kasner, prezes firmy Family Finance.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pentor Research International na zlecenie Family Finance, ogólnopolskiej firmy doradztwa finansowego.

Źródło: Family Finance

Kalkulator rat kredytu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK