| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Niższe marże kredytów w euro

Niższe marże kredytów w euro

Choć kilka banków obniżyło marże kredytów w euro, o kredyt hipoteczny nadal nie jest łatwo. I choć zmian pozytywnych jest coraz więcej, to na odwrócenie trendu musimy jeszcze zaczekać.

Bank Zachodni WBK – oferujący dotychczas najniższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotym – podniósł marże. Nadal jednak jego oferta jest korzystniejsza od większości rynkowych konkurentów. Zamiast marż 1,35 bank wprowadził podział na kilka grup klientów, a marże pochodzą z przedziału 1,7-3, przy średniej z rynku wynoszącej około 2,9. Na najatrakcyjniejszą wartość z przedziału szansę mają klienci VIP, którzy poza wysokimi zarobkami (min. 15 tys.) zdecydują się na pakiet usług obejmujący m.in. ubezpieczenia. Maksymalna stawka dotyczy zaś „zwykłego" klienta, dla którego jedynym produktem jest kredyt.

BZ WBK nie jest jedynym bankiem, który w dwóch ostatnich miesiącach zmienił ofertę. Z analizy Open Finance wynika, że co najmniej dziesięć innych instytucji postąpiło podobnie. Trudno o jednoznaczne wnioski dotyczące tych zmian, bo wśród podwyżek marż rządzących przez ostatnie kwartały, pojawia się coraz więcej obniżek.

W kilku bankach obniżono marże dla kredytów w euro i to sygnał, którego nie można przeoczyć. Niewykluczone, że to właśnie wspólna europejska waluta będzie przebojem kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale 2009 roku. Przede wszystkim pozwala płacić raty znacznie niższe od kredytu złotowego. Przy zaciągniętym na 30 lat kredycie na 300 tys. zł rata atrakcyjnego kredytu w złotym (czyli np. z marżą 2) wyniesie 1837 zł, jeśli ten sam kredyt rozliczymy w euro, to uwzględniając marżę równą 3 (atrakcyjna oferta), rata będzie niższa o ponad 17,5 proc. i wyniesie 1513 złotych. Ale niższe raty nie są jedyną przyczyną rosnącej popularności kredytów w euro. Popularyzują je także same banki, dla których jest to waluta łatwiej dostępna od franka szwajcarskiego.

rodzaj kredytu

marża

rata

kredyt w PLN

2

1837 zł

kredyt w EUR

3

1513 zł

założenia: kredyt na 30 lat, kwota = 300 tys. zł, raty równe
źródło: Open Finance

Takich ruchów jak w przypadku euro nie widać w najpopularniejszych dziś kredytach złotowych. Oprócz wzrostów marż w BZ WBK zanotowaliśmy jeszcze obniżenie maksymalnego LTV bez ubezpieczenia niskiego wkładu w Banku Pocztowym (z 90 na 80 proc.), nieznaczne podwyżki marż w PKO BP oraz zmianę sposobu prezentacji oferty w Deutsche Banku PBC, która po wnikliwym przyjrzeniu się okazuje się mieć drugie dno – marże wzrosły średnio o kilka dziesiątych procent.

Niektóre banki obniżają za to prowizję, płatną w momencie udzielenia kredytu. Jednak ma ona mniejsze znaczenie niż marża, bo to ta druga decyduje o oprocentowaniu i racie. Ale oczywiście i to jest dobrą wiadomością dla klienta. Przy kredycie na 300 tys. zł obniżka prowizji o 0,5 pkt proc. oznacza, że w portfelu kredytobiorcy jest 1,5 tys. zł więcej. W ostatnich dwóch miesiącach na taki krok zdecydowały się BZ WBK (z 3,5 do 2-3 proc. w zależności od profilu klienta) i ING Bank Śląski (z 2,5 do 1,6 proc, ale tylko dla osób ubiegających się o kredyt, a nie będących klientami banku) oraz promocyjnie Lukas Bank (z 1,5-2,5 do 0-0,9 proc. do 15 października br.) i Polbank EFG (z 1,5 do 1 proc. do 31 października br.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK