| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Kredyt we frankach znowu bardziej opłacalny

Kredyt we frankach znowu bardziej opłacalny

Umacniająca się polska waluta spowodowała, że raty kredytów we frankach znowu są niższe od złotowych i to nawet tych, które zostały zaciągnięte, gdy frank kosztował mniej niż 2 zł – wynika z obliczeń Expandera.

Expander sprawdził, jak wyglądają raty kredytów hipotecznych we frankach i złotych zaciągniętych na początku kilkunastu wybranych miesięcy począwszy od stycznia 2007 r. Wyliczenia sporządzone na 17 lutego, czyli w momencie, gdy frank był rekordowo drogi (3,33 zł), wskazują, że w wielu wypadkach rata kredytu w szwajcarskiej walucie była wyższa od raty zaciągniętego w tym samym momencie kredytu w złotych. Trwające od miesiąca umocnienie złotego spowodowało, że raty kredytów we frankach znów są niższe.

 Data wypłaty kredytu

Różnica w wysokości rat w złotych i we frankach

I 2007

316 zł

VII 2007

274 zł

I 2008

205 zł

VII 2008 

98 zł

VIII 2008

37 zł

IX 2008

165 zł

X 2008

174 zł

XI 2008

145 zł

XII 2008

131 zł

I 2008

313 zł

II 2009

381 zł

III 2009

394 zł

IV 2009

434 zł

V 2009

335 zł

VI 2009

505 zł

VII 2009

489 zł

22 VII 2009

461 zł

Od drugiej połowy czerwca złoty zyskuje na wartości, co spowodowało, że raty kredytów we frankach znów są niższe. Dotyczy to wszystkich przypadków ujętych w zestawieniu. Co ciekawe, nawet kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w sierpniu 2008 r., gdy frank kosztował mniej niż 2 zł, mają dziś o 37 zł niższe raty niż kredytobiorcy, którzy w tym samym momencie zadłużyli się w złotych. Najwięcej zyskują natomiast osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach w czerwcu br. Różnica w wysokości raty wynosi bowiem aż 505 zł. Mniej zyskują nawet osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach w lutym, kiedy kurs był najwyższy. Przyczyną tak dużej różnicy w wysokości rat są przede wszystkim wysokie marże zaciąganych od kwietnia kredytów w złotych. Z uwagi na to, że od drugiego kwartału br, marże utrzymują się na stabilnym poziomie, raty kredytów w złotych zaciągniętych począwszy od kwietnia mają zbliżony poziom, wynoszący ok. 1990 zł.

Rata kredytu zaciągniętego po rekordowo niskim kursie franka (1,96) z marżą 1,4% wynosi obecnie ok. 1643 zł, natomiast rata zaciągniętego w tym czasie (sierpień 2008 r.) kredytu w złotych z marżą 1,2% wynosi ok. 1681 zł.

Do wyliczeń przyjęliśmy przeciętne stawki marż obowiązujące w wybranych okresach, zmieniające się w czasie koszty spreadu walutowego wynoszące 12 gr, 16 gr lub 20 gr, a także zmieniające się kursy wypłaty kredytu. Przyjęliśmy też założenie, że do wyliczenia wysokości raty bank posługuje się bieżącą stawką oprocentowania rynkowego (LIBOR, WIBOR). W praktyce oprocentowanie może być inne, gdyż banki aktualizują stawki z pewnym opóźnieniem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK