| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Nie licz na wakacje kredytowe

Nie licz na wakacje kredytowe

W większości banków wakacje kredytowe pozwalają zawiesić jedynie spłatę kapitału. Takie rozwiązanie obniży więc ratę z 2000 zł jedynie do ok. 1750 zł. Niewiele to pomoże osobie, która chce zawiesić spłatę, gdyż np. straciła pracę. W tych bankach, w których wakacje obejmują całą ratę, zwykle spłatę można odroczyć tylko na miesiąc.

W okresie boomu na rynku nieruchomości banki reklamując kredyty hipoteczne wskazywały na możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Kredytobiorcy mogą więc mieć świadomość, że jeśli zajdzie potrzeba, np. jeśli stracą pracę, to będą mogli zawiesić spłatę. Problem polega jednak na tym, że część z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że najczęściej zawieszeniu może podlegać tylko jedna rata. Miesiąc może jednak nie wystarczyć na znalezienie nowej pracy. Raz w roku jedną całą ratę (i kapitał, i odsetki) pozwalają zawiesić GE Money, Kredyt Bank, Bank Millennium, Nordea, PKO BP i Polbank. Tylko w Pekao można nie płacić całej raty aż przez 6 miesięcy.

W większości przypadków zawieszenie spłaty dotyczy jednak tylko części kapitałowej raty. W rezultacie mimo, że zawieszenie spłaty będzie trwało np. trzy miesiące, to i tak niewiele to pomoże osobie, która straciła pracę. W początkowym okresie spłaty kredytu, to odsetki stanowią większą część raty. Dla przykładu, jeśli rata wynosi 2000 zł, to kapitał w początkowym okresie spłaty wynosi jedynie ok. 250 zł. Kredytobiorca i tak musi zapłacić wiec ok. 1750 zł odsetek.

Bankiem, który udziela najdłuższych wakacji kredytowych jest BOŚ, w którym mogą one trwać nawet 36 miesięcy, ale zawieszeniu ulega tylko spłata kapitału. Drugim pod tym względem jest Bank Pocztowy, w którym można nie płacić kapitału przez 12 miesięcy (odsetki trzeba jednak spłacać). Są to jednak nieliczne wyjątki. Zwykle, jeśli okres jest dłuższy niż miesiąc, to jest to sześć miesięcy (np. BZ WBK, Alior, BPH). Najgorszą ofertę wakacji posiadają natomiast Euro Bank i Lukas Bank, w których można zawiesić tylko kapitał i tylko na miesiąc.

Istotne jest również to, że banki limitują korzystanie z wakacji. Te, które pozwalając zawiesić jedną ratę zaznaczają, że nie można z tej możliwości korzystać częściej niż raz w roku. W tych, w których okres wakacji jest dłuższy, ustalana jest albo maksymalna liczbę zawieszonych rat w całym okresie kredytowania albo ilość wakacji w okresie spłaty. Dla przykładu w Pekao i BPH z wakacji można korzystać nie więcej niż odpowiednio dwa razy i trzy razy w okresie kredytowania. Najwyższy limit obowiązuje w Alior Banku, gdzie jest to nie więcej niż 60 miesięcy w całym okresie.

Nazwa banku 

Okres na jaki możliwe są wakacje kredytowe

Czy zawieszeniu ulega spłata kapitału

Czy zawieszeniu ulega spłata odsetek

Pekao

6 m-cy (2 razy w okresie kredytowania, nie częściej niż raz na 5 lat)

TAK

TAK

GE Money

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Kredyt Bank

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Millennium

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

Nordea

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

PKO BP

1 miesiąc (do 6 miesięcy w poważnych sytuacjach – wymaga aneksu do umowy)

TAK

TAK

Polbank

1 miesiąc w roku

TAK

TAK

BZ WBK

6 miesięcy, raz w okresie kredytowania

TAK

NIE

Fortis

3 miesiące(nie więcej niż 5 razy w okresie kredytowania)

TAK

NIE

Lukas Bank

1 miesiąc (po 12 m-cach spłaty)

TAK

NIE

Bank Pocztowy

12 m-cy (do 18 m-cy w całym okresie)

TAK

NIE

Alior Bank

6 m-cy ( do 60 m-cy w całym okresie)

TAK

NIE

Euro Bank

1 miesiąc w roku

TAK

NIE

BOŚ

36 m-cy

TAK

NIE

BPH

6 m-cy (nie częściej niż co 4 lata, max. 3 razy w okresie kredytowania, musi być odpowiedni powód)

TAK

NIE

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK