| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Banki muszą obniżyć oprocentowanie kredytów

Banki muszą obniżyć oprocentowanie kredytów

Wraz z kolejną obniżką stóp procentowych maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych spadło do 20 proc

Banki pod presją

Gorzej wygląda sytuacja z punktu widzenia bankowego biznesu. Poza obniżkami wymuszonymi przez antylichwiarskie przepisy, oprocentowanie raczej nie spada. Wprost przeciwnie – część banków podniosło w ostatnich miesiącach oprocentowanie kart kredytowych czy kredytów gotówkowych. W przypadku tych ostatnich pole manewru jest dość duże, bo w zależności od banku i klienta oprocentowanie waha się od kilku- do wspomnianych 20 proc. Większość banków zafundowała więc klientom podwyżki mimo spadających stóp procentowych. Podobnie jest z kartami kredytowymi, których oprocentowanie zaczyna się upodabniać. Od góry spycha je lichwiarski limit, od dołu wypychają podwyżki wprowadzane przez banki. Te podwyżki to oczywiście efekt słabej koniunktury gospodarczej, a co za tym idzie gorszej kondycji banków. Szukają one gdzie się da dodatkowych przychodów, także podnosząc marże na produktach kredytowych. Co więcej, wojna o depozyty sprawia, że za pozyskiwany kapitał banki nadal słono płacą. Nie mają więc zachęty do obniżek oprocentowania kredytów. Borykają się też z rosnącym ryzykiem nie spłacania kredytów. Wizja wysokiego bezrobocia oznacza, że więcej pożyczek będą musiały spisać na straty. Obniżka maksymalnego oprocentowania jest więc bankom nie na rękę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »