| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (ECB) obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Rynek pieniężny już zdyskontował ten ruch. Spadają raty kredytów hipotecznych w euro.

Rynkowe stopy procentowe w euro spadły od ostatniej obniżki o 42 pkt bazowe (trzymiesięczny Euribor z 1,75 do 1,33 proc.), zatem można sądzić, że dzisiejsza decyzja ECB jest już uwzględniona przez rynek. Ale ten z kolei fakt tworzy interesujące konsekwencje dla osób, które dziś myślą o zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ponieważ nasza Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wstrzymała się z dalszymi obniżkami, to różnica w rynkowych stopach procentowych między Polską i strefą euro przekracza już 3 pkt proc.

Natomiast z porównania marż (oferta majowa) kredytów hipotecznych w złotych i euro wynika, że marże kredytów w euro są nieznacznie tylko wyższe (o 0,1-0,2 pkt proc.) przy kredytach w euro (choć liczba banków ich udzielających jest zdecydowanie niższa). Okazuje się więc, że rata kredytu w euro może być nawet o 23 proc. niższa niż takiego samego kredytu złotowego i to już po uwzględnieniu kosztów spreadu walutowego. Dla przykładu kredyt na 100 tys. zł z niskim wkładem własnym, zaciągany w euro na 30 lat i równych ratach będzie kosztował 545 zł miesięcznie, a kredyt złotowy na tych samych warunkach 708 zł.

Naturalnie problemem pozostaje wciąż to, jak bardzo może obniżyć się oprocentowanie kredytów w złotych. W tym przypadku wiele zależeć będzie od RPP, która może obniżyć stopy w Polsce nawet do 3 proc. (stopa referencyjna). Przy zachowaniu marż na obecnym poziomie, różnica między kredytem w euro i złotym skurczyłaby się wówczas do 11 proc. Przy założeniu stałego kursu walutowego kredyty w euro są więc tańsze w obsłudze niż złotowe. Raty kredytów w euro zrównają się, jeśli kurs wzrośnie z 4,22 do 5,21 zł przy założeniu, że RPP nie wykona żadnego ruchu. Jeśli Rada obniży stopy o 75 pkt bazowych, wystarczy wzrost kursu euro do 4,68 zł by uznać, że kredyt w obcej walucie to słaby pomysł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »