| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

ECB obniżył stopy, kredyty w euro coraz tańsze

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (ECB) obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Rynek pieniężny już zdyskontował ten ruch. Spadają raty kredytów hipotecznych w euro.

Rynkowe stopy procentowe w euro spadły od ostatniej obniżki o 42 pkt bazowe (trzymiesięczny Euribor z 1,75 do 1,33 proc.), zatem można sądzić, że dzisiejsza decyzja ECB jest już uwzględniona przez rynek. Ale ten z kolei fakt tworzy interesujące konsekwencje dla osób, które dziś myślą o zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ponieważ nasza Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wstrzymała się z dalszymi obniżkami, to różnica w rynkowych stopach procentowych między Polską i strefą euro przekracza już 3 pkt proc.

Natomiast z porównania marż (oferta majowa) kredytów hipotecznych w złotych i euro wynika, że marże kredytów w euro są nieznacznie tylko wyższe (o 0,1-0,2 pkt proc.) przy kredytach w euro (choć liczba banków ich udzielających jest zdecydowanie niższa). Okazuje się więc, że rata kredytu w euro może być nawet o 23 proc. niższa niż takiego samego kredytu złotowego i to już po uwzględnieniu kosztów spreadu walutowego. Dla przykładu kredyt na 100 tys. zł z niskim wkładem własnym, zaciągany w euro na 30 lat i równych ratach będzie kosztował 545 zł miesięcznie, a kredyt złotowy na tych samych warunkach 708 zł.

Naturalnie problemem pozostaje wciąż to, jak bardzo może obniżyć się oprocentowanie kredytów w złotych. W tym przypadku wiele zależeć będzie od RPP, która może obniżyć stopy w Polsce nawet do 3 proc. (stopa referencyjna). Przy zachowaniu marż na obecnym poziomie, różnica między kredytem w euro i złotym skurczyłaby się wówczas do 11 proc. Przy założeniu stałego kursu walutowego kredyty w euro są więc tańsze w obsłudze niż złotowe. Raty kredytów w euro zrównają się, jeśli kurs wzrośnie z 4,22 do 5,21 zł przy założeniu, że RPP nie wykona żadnego ruchu. Jeśli Rada obniży stopy o 75 pkt bazowych, wystarczy wzrost kursu euro do 4,68 zł by uznać, że kredyt w obcej walucie to słaby pomysł.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK