REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek kredytowy - informacje i trendy

 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, monety Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek kredytowy jest w odwrocie - tak wynika ze świeżo opublikowanego raportu AMRON-SARFiN podsumowującego drugi kwartał bieżącego roku. Po raz pierwszy od kilkunastu lat, wartość nowoudzielonych kredytów była mniejsza w porównaniu do I kwartału roku.

Spadek ten wyniósł 1,53% pomimo, że samych umów kredytowych było o 1,84% więcej. Porównując obecny kwartał do II kwartału 2011 roku jest to spadek, aż o 25% - biorąc pod uwagę wartość kredytów – i 20% samych umów kredytowych. Daje to jasny sygnał ostrzegawczy dla instytucji nadzorujących banki, że trzeba podjąć działania pobudzające ten segment gospodarki. Pod uwagę należy wziąć fakt, że z końcem roku zakończy się dodatkowo program kredytów preferencyjnych, które obecnie stanowią ponad 20% wszystkich udzielanych kredytów...

REKLAMA

PLN

REKLAMA

Drugi miesiąc wakacji przebiegł stosunkowo spokojnie, chociaż nie bez ciekawych zmian. PKO BP zakończyło „Letnią promocję” - 1,2% marży oraz 1,5% prowizji, a Kredyt Bank zrezygnował z udzielania kredytów na 100% (min. LTV=90%). Póki co nowa strategia banku dotyka jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą lub kwot kredytu pow. 1 mln PLN, może jednak zwiastować dalsze  ograniczenia narzucane przez bank.

Nową promocję przedstawił BOŚ, oferując niższe marże wyglądające bardzo obiecująco na tle konkurencji. Oferta jest dostępna tylko przez wybrane doradztwa finansowe w tym Salomon Finance.

Interesująco przedstawia się sytuacja na stopach procentowych. WIBOR, po zapowiedziach o możliwych obniżkach spowodowanych zmniejszeniem przewidywanej dynamiki gospodarczej, osunął się  z 5,11% do 4,95%. Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie, do końca roku osoby spłacające kredyt w rodzimej walucie powinny jednak odczuć ulgę związaną z obniżką stopy referencyjnej o nawet 50 punktów bazowych do końca roku.

Polecamy: Kupujący nie chcą certyfikatów energetycznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR, CHF

REKLAMA

Na polu bitwy kredytów hipotecznych w walutach obcych pozostał jeden, samotny bastion – BZWBK. Wymagania w takiej sytuacji muszą być wyśrubowane, 20% wkładu własnego i minimum 10.000 PLN dochodu miesięcznie nie są więc szokujące. O palpitację serca może jednak przyprawić osoby przez dłuższy czas nie zaglądających na rynek marża, którą bank oferuje. 2,8% wygląda nieco nienaturalnie przy 1,6% jeszcze rok temu, szczególnie przy prowizji od udzielenia w wysokości 2,5%. 

Skuteczne zniechęcenie potencjalnych kredytobiorców do walut obcych potwierdzają statystyki: z raportu ZBP wynika, że kredytów w walucie wspólnotowe stanowiły w ubiegłym kwartale nieco ponad 5% wszystkich kredytów, a ich wartość zaledwie 520 mln zł. Jeżeli chodzi o CHF to obecnie w praktyce kredyt ten jest nieosiągalny. AMRON SARFiN wykazał, że od kwietnia do czerwca tego roku udzielono kredytów na łączną kwotę ok. 12 mln zł.

Polecamy: Co piąte mieszkanie kupuje student

Rodzina na Swoim

Z rynku napływają systematycznie informacje, że mieszkania tanieją w coraz szybszym tempie. Niestety dane te są zakrzywione przez obniżone limity RnS, które sprawiają, że lawinowo narasta liczba kreatywnych transakcji. Liczni nabywcy płacą część ceny nieoficjalnie w postaci przekazu gotówkowego lub miejsca postojowego za 100.000 PLN. Ostatecznie więc wartość podana na akcie sprzedaży jest niższa niż rzeczywista wartość transakcji. Zjawisko to obserwowane jest również na rynku pierwotnym, gdzie część deweloperów podpisuje dodatkowe umowy na np. częściowe wykończenie lokalu – zawyżając znacząco jego koszt. Można już śmiało pokusić się o stwierdzenie, że sposób, w jaki postanowiono wygasić program dopłat do kredytów, zrodził patologię, którą do końca roku ciężko będzie wyplenić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA