| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Samochód na wakacje w kredycie

Samochód na wakacje w kredycie

Twoje wysłużone auto jeszcze jeździ, ale boisz się nim ruszyć na wakacje w dłuższą podróż? Kredyt samochodowy można dostać szybko i bez wielkich formalności. Możesz więc pojechać na wakacje nowym i bezpiecznym samochodem.

Pożyczka od rodziny, potem refinansowanie w banku

Wśród możliwych celów, na jaki można zaciągnąć kredyt samochodowy, część banków wymienia nie tylko zakup auta, ale też refinansowanie wcześniej dokonanego zakupu. Zrefinansować można nie tylko zakup na kredyt udzielony przez inny bank, ale także dokonany za gotówkę. To daje kolejną możliwość nabywcy, któremu zależy na czasie.

Auto można kupić za pieniądze pożyczone na kilka tygodni od rodziny lub znajomych, spokojnie wyjechać na wakacje i dopiero po powrocie zwrócić się do banku o refinansowanie transakcji celowym, zabezpieczonym (a więc niezbyt wysoko oprocentowanym) kredytem samochodowym. Takie rozwiązanie jest dostępne np. w Idea Banku.

Kredyty samochodowe - najtańsze ale nie najprostsze

Z kredytem można się pospieszyć, auto trzeba wybrać rozważnie

Pośpiech przy uzyskaniu finasowania jest wskazany, za to absolutnie nie należy spieszyć się z samym wyborem auta. Kupno używanego pojazdu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy bierze się za to osoba bez doświadczenia. Bardzo starannie należy sprawdzić zarówno status prawny pojazdu, jak i jego stan techniczny.

Przed zakupem dobrze jest się upewnić, czy pojazd nie został zgłoszony jako kradziony (Policja może to sprawdzić na podstawie numerów VIN) oraz czy nie jest przedmiotem zastawu. Jeżeli bank zabezpiecza swoje prawa na kredytowanym aucie, to sam sprawdzi, czy nie jest obciążone prawami osób trzecich.

Gdy jednak nabywca zaciąga kredyt bez zabezpieczenia, we własnym interesie powinien sam to zweryfikować. Można to sprawdzić w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w Warszawie lub w jednej z ekspozytur Centralnej Informacji, które są ulokowane przy wybranych sądach rejonowych.

Równie ważne jest skontrolowanie przed zakupem stanu technicznego używanego pojazdu. Auta budzą emocje, a emocje często wyłączają zdrowy rozsądek u nabywcy. Dlatego na oględziny pojazdu warto udać się z osobą bezpośrednio nie zainteresowaną transakcją, która spojrzy na pojazd chłodnym okiem i dzięki temu łatwiej dostrzeże usterki.

Przed zakupem auta, zwłaszcza o znacznej wartości, dobrze jest wybrać się do sprawdzonego warsztatu na kontrolę stanu technicznego. Za taką usługę trzeba zapłacić, jednak dzięki temu można się uchronić przed zakupem od nieuczciwego sprzedawcy zręcznie spreparowanego złomu na kółkach.

Uwaga na tymczasowe dokumenty!

Zakup nowego auta tuż przed wyjazdem na wakacje może okazać się kłopotliwy jeszcze z innego powodu. Gdy nabywca rejestruje auto po zakupie, przejściowo otrzymuje tymczasowy (tzw. miękkiego) dowód rejestracyjny, który zwykle jest ważny tylko przez miesiąc.

Z takim dokumentem można oczywiście poruszać się samochodem, także wyjechać nim poza granice Polski, trzeba jednak zakończyć podróż przed upływem terminu ważności tymczasowego dowodu.

Ryzykownym pomysłem jest natomiast wyjazd za granicę bez przerejestrowania samochodu – gdy kierowca podczas ewentualnej kontroli drogowej może okazać tylko dokumenty wystawione na poprzedniego właściciela i umowę kupna-sprzedaży sporządzoną po polsku.

Jeśli do takiego spotkania dojdzie w egzotycznym kraju, miejscowy stróż prawa będzie mówił tylko w swoim języku, a w dodatku nie będzie życzliwie nastawiony do turystów, wyjaśnienie takiej sprawy może nie być proste.

Piotr Ceregra, Powszechny Dom Kredytowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK