| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Rynek kredytów hipotecznych po zmianach

Rynek kredytów hipotecznych po zmianach

Wskutek wprowadzenia Rekomendacji SII łatwiej będzie dowiedzieć się wszystkiego o kredycie hipotecznym przed zaciągnięciem zobowiązania. Kto nie powinien zwlekać z wzięciem kredytu hipotecznego? Komu nowe zapisy mogą pokrzyżować plany, związane z kredytem hipotecznym?

Dla osób zaciągających kredyt w PLN pozostaje dotychczasowy, nie tak surowy limit – 65 proc. dla kredytobiorców, zarabiających powyżej średniej krajowej i 50 proc. dla pozostałych.

Banki nie spieszą się z implementacją nowych zasad i może nie wszystkie procedury zaczną działać już od 1 stycznia, ale na pewno w 2012 roku banki powinny jeszcze surowiej weryfikować wiarygodność kredytową Polaków – nie wszystkim klientom zostaną pożyczone takie kwoty, o jakie będą wnioskować. Także nie każdy otrzyma kredyt walutowy. Jedyną receptą na zapisy rekomendacji są wyższe zarobki.

Polecamy serwis: Lokaty

Ustawa o kredycie konsumenckim otacza pieczą kupujących nieruchomości

Od 18 grudnia br. obowiązuje znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim. Zmieniła ona przede wszystkim kwalifikację kredytu konsumenckiego – teraz są nim zobowiązania do kwoty 255 550 zł, a nie, jak dotychczas, 80 tys. zł. Dlatego też kilka zapisów ustawy dotyczyć będzie kredytów hipotecznych. Są one pozytywne z punktu widzenia kredytobiorcy.

Każdy kredytodawca lub pośrednik kredytowy przed podpisaniem umowy będzie musiał przedstawić kredytobiorcy formularz informacyjny z wyszczególnionymi cechami zobowiązania. Co bardzo istotne – dokument ma być ujednolicony dla każdego banku i klient, posiadając kilka egzemplarzy z różnych instytucji, z łatwością, wiersz po wierszu, porówna konkretne parametry zobowiązań w każdym z banków.

Taki formularz, poza kwotą kredytu czy oprocentowaniem i sposobem jego ustalania, będzie musiał zawierać choćby zasady ustalania wysokości spreadu walutowego i pouczenia o jego wpływie na wysokość kredytu i rat, informacje dotyczące konieczności zawarcia innych umów (np. umowy ubezpieczenia), wyszczególnione koszty jednorazowe i okresowe, związane z kredytem itd. Słowem – otrzymamy kompleksową informację.

Ustawa określa także, co powinno znaleźć się w umowie kredytowej. Ciekawym zapisem jest ten, który mówi, iż jeśli kredytobiorca stwierdzi, że jego umowa nie zawiera tego, co w świetle ustawy powinna, ma prawo zwrócić kredyt (również kredyt hipoteczny) bez odsetek i innych kosztów, należnych kredytodawcy za okres 4 lat.

Mikołaj Fidziński

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »