| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Przy spłacie kredytu w obcej walucie przydaje się posiadanie konta walutowego. Eksperci przeanalizowali oferty poszczególnych banków. Jakie opcje mają do wyboru klienci, którzy chcą płacić raty bezpośrednio w walucie?

Banki zazwyczaj nie wymagają minimalnej kwoty wpłaty na rachunek – tak jest m.in. w PKO BP, Deutsche Banku, mBanku czy w Multibanku. Bank Millennium oczekuje, aby na rachunku znajdowała się kwota minimalna w wysokości 1 GBP, 1 EUR, 2 CHF lub 2 USD.

Interesuje Cię konto? Sprawdź konta osobiste i walutowe!

Darmowe przelewy na rachunek kredytowy dotyczą sytuacji, kiedy i konto i kredyt mamy w jednym banku. Co możemy zrobić, kiedy bank, który udzielił nam kredytu, nie oferuje konta, za pośrednictwem którego możemy spłacać raty? Mamy wówczas możliwość skorzystania z oferty Raiffeisen Banku lub Alior Banku. Przedstawiają się one następująco:
• W Raiffeisen Banku klienci, posiadający rachunek w tym banku, a kredyt w innym, mogą skorzystać z platformy do wymiany walut R-Dealer i kupować waluty po kursie, zbliżonym do międzybankowego ze spreadem, wynoszącym ok. 1%), a następnie pieniądze te przynieść fizycznie (darmowa wypłata w oddziale) bądź zrobić przelew do banku, w którym zaciągnięty został kredyt (koszt internetowego przelewu w euro wynosi 4,99 zł, a w aż CHF 34,99 zł).
• Oferta Alior Banku (Konto oszczędnościowe KANTOR) skierowana jest do klientów innych banków, spłacających kredyty hipoteczne, udzielone w CHF. Osoba, posiadająca takie konto, kilka dni przed terminem płatności wpłaca (lub przelewa) na nie złotówki w kwocie, niezbędnej do spłaty raty kredytu. Pieniądze te są przeliczane na CHF po korzystnym dla klienta kursie (marża transakcyjna, definiowana jako procentowa wartość, o jaką kurs w Alior Banku jest wyższy bądź niższy od kursu rynkowego dla CHF nie zmienia się i wynosi ok. 0,8%). Następnie klient wykonuje przelew na rachunek kredytowy; jego koszt wynosi 5 zł. Maksymalna kwota przelewu nie może przekroczyć 5000 CHF. Oprocentowanie konta KANTOR wynosi 0,2 proc. w skali roku.

W powyższej tabeli zawarto warunki, na jakich banki, udzielające kredytów hipotecznych w walucie, prowadzą konta, za pośrednictwem których można spłacać raty bezpośrednio w walucie. Jako ciekawostkę można dodać, że jedna z tych instytucji – BPH – podjęła we wrześniu decyzję o wycofaniu ze swojej oferty kredytów walutowych.

Zdecydowanie tak! Kursy w kantorach są zazwyczaj korzystniejsze niż bankowe. Warto więc poświęcić czas na znalezienie kantoru, w którym będziemy mogli najtaniej kupić walutę. Z czasem pewnie także banki „zwietrzą interes” i będą oferowały możliwość kupna i przekazywania walut do innych banków. A tymczasem – ruszajmy do kantorów w poszukiwaniu taniej waluty (zwłaszcza franków szwajcarskich, z których dostępnością bywa różnie) i zainteresujmy się opcją z kontem walutowym.

Eksperci TotalMoney.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK