| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Przy spłacie kredytu w obcej walucie przydaje się posiadanie konta walutowego. Eksperci przeanalizowali oferty poszczególnych banków. Jakie opcje mają do wyboru klienci, którzy chcą płacić raty bezpośrednio w walucie?

Banki zazwyczaj nie wymagają minimalnej kwoty wpłaty na rachunek – tak jest m.in. w PKO BP, Deutsche Banku, mBanku czy w Multibanku. Bank Millennium oczekuje, aby na rachunku znajdowała się kwota minimalna w wysokości 1 GBP, 1 EUR, 2 CHF lub 2 USD.

Interesuje Cię konto? Sprawdź konta osobiste i walutowe!

Darmowe przelewy na rachunek kredytowy dotyczą sytuacji, kiedy i konto i kredyt mamy w jednym banku. Co możemy zrobić, kiedy bank, który udzielił nam kredytu, nie oferuje konta, za pośrednictwem którego możemy spłacać raty? Mamy wówczas możliwość skorzystania z oferty Raiffeisen Banku lub Alior Banku. Przedstawiają się one następująco:
• W Raiffeisen Banku klienci, posiadający rachunek w tym banku, a kredyt w innym, mogą skorzystać z platformy do wymiany walut R-Dealer i kupować waluty po kursie, zbliżonym do międzybankowego ze spreadem, wynoszącym ok. 1%), a następnie pieniądze te przynieść fizycznie (darmowa wypłata w oddziale) bądź zrobić przelew do banku, w którym zaciągnięty został kredyt (koszt internetowego przelewu w euro wynosi 4,99 zł, a w aż CHF 34,99 zł).
• Oferta Alior Banku (Konto oszczędnościowe KANTOR) skierowana jest do klientów innych banków, spłacających kredyty hipoteczne, udzielone w CHF. Osoba, posiadająca takie konto, kilka dni przed terminem płatności wpłaca (lub przelewa) na nie złotówki w kwocie, niezbędnej do spłaty raty kredytu. Pieniądze te są przeliczane na CHF po korzystnym dla klienta kursie (marża transakcyjna, definiowana jako procentowa wartość, o jaką kurs w Alior Banku jest wyższy bądź niższy od kursu rynkowego dla CHF nie zmienia się i wynosi ok. 0,8%). Następnie klient wykonuje przelew na rachunek kredytowy; jego koszt wynosi 5 zł. Maksymalna kwota przelewu nie może przekroczyć 5000 CHF. Oprocentowanie konta KANTOR wynosi 0,2 proc. w skali roku.

W powyższej tabeli zawarto warunki, na jakich banki, udzielające kredytów hipotecznych w walucie, prowadzą konta, za pośrednictwem których można spłacać raty bezpośrednio w walucie. Jako ciekawostkę można dodać, że jedna z tych instytucji – BPH – podjęła we wrześniu decyzję o wycofaniu ze swojej oferty kredytów walutowych.

Zdecydowanie tak! Kursy w kantorach są zazwyczaj korzystniejsze niż bankowe. Warto więc poświęcić czas na znalezienie kantoru, w którym będziemy mogli najtaniej kupić walutę. Z czasem pewnie także banki „zwietrzą interes” i będą oferowały możliwość kupna i przekazywania walut do innych banków. A tymczasem – ruszajmy do kantorów w poszukiwaniu taniej waluty (zwłaszcza franków szwajcarskich, z których dostępnością bywa różnie) i zainteresujmy się opcją z kontem walutowym.

Eksperci TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK