| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?

Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?

W pierwszym półroczu 2011 roku przyznano 27,5 tys. kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim. Eksperci policzyli, że to o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Gdzie jest najtrudniej, a gdzie najłatwiej o kredyt?

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej kredytów preferencyjnych udzielanych jest na zakup nieruchomości na rynku wtórnym (56,1 proc.). Rynek pierwotny to ilościowo 24,9 proc., a na budowę domu nie jest nawet przeznaczany co piąty kredyt (19 proc.). Wartościowo niższy udział w RnS posiada rynek wtórny (30,7 proc.), a wyższy – pierwotny (49,8 proc.).

Sytuacja ta diametralnie inaczej wygląda jednak w rozbiciu na miasta i obszary poza nimi. W miastach na budowę domów przeznacza się 1,8 proc. kredytów, poza nimi zaś odsetek ten wynosi 28 proc. Wynika to w głównej mierze z kosztu zakupu ziemi pod budowę. Sprawia on, że w miastach inwestycja często nie mieści się w limitach, kwalifikujących ją do preferencyjnego kredytu.

Dowiedz się także: Co dalej z Rodziną na Swoim?

W skali całego kraju 65,8 proc. kredytów z dopłatami udzielanych jest w obszarach poza miastami wojewódzkimi. W omawianym okresie najwięcej kredytów zaciągnięto w województwach mazowieckim (2542) i śląskim (2451). Wśród miast prym wiodą Warszawa (2233) i Kraków (998). Zatem łącznie mieszkańcy woj. mazowieckiego i Warszawy otrzymali w I półroczu 2011 roku 4775 kredytów z rządowymi dopłatami. To 17,4 proc. wszystkich kredytów RnS.

Najmniej beneficjentów było w Opolu (136) i Katowicach (190), a w skali województw, najrzadziej z dopłat korzystają mieszkańcy woj. opolskiego (136) i podlaskiego (270). Łącznie na Opolszczyznę trafiło mniej niż 1,8 proc. kredytów z dopłatami.

Polecamy serwis: Lokaty

Tak duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami wynika głównie z różnej dostępności kredytów w ramach RnS w poszczególnych miastach i województwach, co jest efektem zasad kwalifikacji do programu. Cena konkretnej nieruchomości musi być niższa od limitu w danym województwie lub mieście. Limity w różnym stopniu oddają rzeczywistość danego rynku i stąd w jednym mieście kredyt z dopłatami można dostać na prawie każde mieszkanie, a w innym tylko na takie, które jest położone w najmniej atrakcyjnych dzielnicach.

Os stycznia do czerwca 2011 roku ponad 70 proc. beneficjentów programu miało 25-34 lata. Nie brakuje też osób w innym wieku, które korzystają z rządowych dopłat. W pierwszym półroczu 2011 roku kredyt Rodzina na Swoim zaciągnęły 4 osoby w wieku 19 lat lub mniej oraz sześć osób 70-letnich lub starszych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK