| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?

Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?

W pierwszym półroczu 2011 roku przyznano 27,5 tys. kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim. Eksperci policzyli, że to o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Gdzie jest najtrudniej, a gdzie najłatwiej o kredyt?

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej kredytów preferencyjnych udzielanych jest na zakup nieruchomości na rynku wtórnym (56,1 proc.). Rynek pierwotny to ilościowo 24,9 proc., a na budowę domu nie jest nawet przeznaczany co piąty kredyt (19 proc.). Wartościowo niższy udział w RnS posiada rynek wtórny (30,7 proc.), a wyższy – pierwotny (49,8 proc.).

Sytuacja ta diametralnie inaczej wygląda jednak w rozbiciu na miasta i obszary poza nimi. W miastach na budowę domów przeznacza się 1,8 proc. kredytów, poza nimi zaś odsetek ten wynosi 28 proc. Wynika to w głównej mierze z kosztu zakupu ziemi pod budowę. Sprawia on, że w miastach inwestycja często nie mieści się w limitach, kwalifikujących ją do preferencyjnego kredytu.

Dowiedz się także: Co dalej z Rodziną na Swoim?

W skali całego kraju 65,8 proc. kredytów z dopłatami udzielanych jest w obszarach poza miastami wojewódzkimi. W omawianym okresie najwięcej kredytów zaciągnięto w województwach mazowieckim (2542) i śląskim (2451). Wśród miast prym wiodą Warszawa (2233) i Kraków (998). Zatem łącznie mieszkańcy woj. mazowieckiego i Warszawy otrzymali w I półroczu 2011 roku 4775 kredytów z rządowymi dopłatami. To 17,4 proc. wszystkich kredytów RnS.

Najmniej beneficjentów było w Opolu (136) i Katowicach (190), a w skali województw, najrzadziej z dopłat korzystają mieszkańcy woj. opolskiego (136) i podlaskiego (270). Łącznie na Opolszczyznę trafiło mniej niż 1,8 proc. kredytów z dopłatami.

Polecamy serwis: Lokaty

Tak duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami wynika głównie z różnej dostępności kredytów w ramach RnS w poszczególnych miastach i województwach, co jest efektem zasad kwalifikacji do programu. Cena konkretnej nieruchomości musi być niższa od limitu w danym województwie lub mieście. Limity w różnym stopniu oddają rzeczywistość danego rynku i stąd w jednym mieście kredyt z dopłatami można dostać na prawie każde mieszkanie, a w innym tylko na takie, które jest położone w najmniej atrakcyjnych dzielnicach.

Os stycznia do czerwca 2011 roku ponad 70 proc. beneficjentów programu miało 25-34 lata. Nie brakuje też osób w innym wieku, które korzystają z rządowych dopłat. W pierwszym półroczu 2011 roku kredyt Rodzina na Swoim zaciągnęły 4 osoby w wieku 19 lat lub mniej oraz sześć osób 70-letnich lub starszych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK